Koruna se pohybuje do strany, drží se v rozmezí 24,31 až 24,36 EURCZK. Index S&P 500 včera zavřel pod hranicí 4000 USD.

První prezidentka USA? Má Clintonová nominaci jistou?

Šance na to, že Bílému domu bude šéfovat poprvé v historii žena, se přiblížila. Bývalá ministryně zahraničí a první dáma Hillary Clintonová si zajistila nezbytný počet delegátů potřebný k automatickému získání demokratické nominace. Vyplývá to z výpočtů agentury AP. Demokratická kandidátka se tak zřejmě v listopadu utká o křeslo šéfa Bílého domu s miliardářem Donaldem Trumpem, který kandiduje za republikány.

Prezidentské volby se konají vždy v úterý následující po prvním listopadovém pondělku. Letos se uskuteční 8. listopadu. Kdo bude 45. prezidentem Spojených států bude známo zhruba 12 hodin po uzavření volebních místností.

Clintonové se podařilo dosáhnout hranice 2383 delegátských hlasů. Svého levicového konkurenta Bernieho Sanderse tak de facto vyřadila ze hry. Prezident Barack Obama včera Sanderse vyzval ke sjednocení demokratů v boji proti Trumpovi. Vermontský senátor boj o nominaci ale nevzdává. Upozornil na to, že média špatně počítají s hlasy superdelegátů, kteří mohou hlasovat bez ohledu na výsledek primárek.

Podle něj bude Clintonová muset čekat na superdelegáty, kteří budou volit 25. července. Jejich rozhodnutí se do té doby prý může změnit. „Naším úkolem bude v čase zbývajícím do sjezdu přesvědčit tyto superdelegáty, že Bernie je zdaleka nejsilnějším protikandidátem Donalda Trumpa,“ prohlásil v reakci na výpočty AP Sandersův mluvčí Michael Briggs. Zprávy o vítězství Clintonové označil za „unáhlený závěr“.

Obama se Sandersem telefonoval v neděli. Během zhruba půlhodinového hovoru s ním řešil stav kampaně i to, co bude následovat. Údajně mu řekl, že se připravuje schválit nominaci Clintonové.

Z některých průzkumů v klíčových státech vyplývá, že Sanders má větší šanci porazit Trumpa než bývalá první dáma. Také o Trumpově nominaci oficiálně rozhodne až červencový sjezd republikánů, který se koná v Clevelandu.

„Podle zpráv jsme na pokraji historického, bezprecedentního milníku. Stále je před námi ale dost práce,“ řekla včera Clintonová v Long Beach. Také její šéf kampaně Robby Mook poznamenal, že dosažení počtu kandidátů je významným mezníkem. Připomněl, že se bude volit ještě v šesti státech. Clintonová bude bojovat o každý hlas, dodal.

Další volební shromáždění se konají dnes. Pořádají je demokraté i republikáni v Kalifornii, Montaně, New Jersey, Novém Mexiku a Jižní Dakotě, a demokraté budou navíc hlasovat ještě na volebním shromáždění v Severní Dakotě. Výsledky budou známy v noci na středu.

Newsletter