První snížení českých úrokových sazeb už v září?

Klíčové body

  • Viceguvernérka ČNB Zamrazilová připustila, že by první snížení sazeb mohlo přijít v září.
  • Kurz koruny se stabilizoval kolem 23,50 za euro, komentář Zamrazilové neměl vliv.
  • Maďarská centrální banka ponechala sazby na stávající úrovni.
Zdroj: Depositphotos

Fed, ECB nebo Bank of England, to jsou centrální banky, které ve vysoce inflačním prostředí se zvyšováním sazeb ještě neskončily. V našem regionu zůstávají sazby stabilní už řadu měsíců. Nejen podle trhu to vypadá, že bychom se za jistých podmínek mohli letos dočkat jejich snížení. Včera viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová připustila, že by snížení sazeb mohlo přijít už v září.

Zamrazilová připustila, že by ČNB mohla v září začít snižovat úrokové sazby. Samozřejmostí je, že inflace musí klesat podle plánu, důležitá tedy budou data z konce léta. Už ta současná jsou pozitivnější, než bylo očekáváno. Výrok se dá interpretovat jako holubičí signál, byť nikterak závazný. Centrální banka v posledních měsících udržovala korunu silnou zejména svojí rétorikou, jelikož sazby nezvýšila už skoro rok a devizové intervence skončily na podzim. Proto bude zajímavé sledovat měnověpolitické zasedání příští týden. Hlavní úroková sazba by měla zůstat na 7 %. S ohledem na výhled sazeb bychom ale nečekali, že přijde detailnější rétorika naznačující jejich snížení.

Koruna se v posledních dnech pohybuje do strany. Drží se kolem hranice 23,50 EURCZK, bez výraznější důvodů vydat se jedním nebo druhým směrem. Včerejší výrok Zamrazilové se na kurzu eura vůči koruně vůbec neprojevil. Výhled trhu totiž nikterak nenarušil, jelikož ho zhruba kopíroval. Další směřování české měny by mělo ovlivnit zmíněné zasedání ČNB příští středu. Je nutné myslet na to, že koruna bude čelit snižujícímu se úrokovému diferenciálu vůči euru a v květnu pravděpodobně naposledy i dolaru. ECB i Fed svůj postoj „vyšší po delší dobu“ jen tak neopustí, což by mohlo sehrát roli v případě, pokud by vážné debaty o snížení českých úrokových sazeb přišly nad očekávání dříve. My v tuto chvílí stále předpokládáme, že první snížení úroků bude doručeno ve čtvrtém čtvrtletí.

Maďarská centrální banka včera dle očekávání ponechala hlavní úrokovou sazbu beze změny, na konstantní úrovni je už od začátku září. V Maďarsku je přitom meziroční inflace na úrovni 25,2 %, jádrová inflace je dokonce 25,7 % (oboje hodnoty za březen). Jsou zde vidět paralely s českou monetární politikou, nicméně velkým rozdílem je fakt, že dezinflace v Maďarsku ještě ani nezačala. I přes spíše negativní výhled má forint tendenci posilovat. Od zhruba poloviny března se obchodoval nad úrovní 400 EURHUF a postupně aprecioval pod úroveň 370 EURHUF. Minulý týden přišla korekce, která forint oslabila zpět nad 380 EURHUF, ale od té doby maďarská měna zase posiluje. Včera se pohybovala v pásmu 375 až 377 EURHUF. Samotné rozhodnutí centrální banky nemělo zásadní vliv na kurz forintu.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,1017 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,52 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0960 do 1,1083EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,47 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,31 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,39 až 23,57 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,17 do 21,42 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter