První zisky! Jak obchodovat americký trh práce?

Zdroj: Depositphotos

Výzva začíná! V minulém díle jsem představil sérii článků, ve které se budu věnovat obchodování na programu ProTrader od společnosti Fintokei. K dispozici mám kapitál ve výši 100 tisíc EUR a pro splnění první výzvy musím generovat zisk ve výši 8 %. Jelikož se považuji za fundamentálního obchodníka, tak hned v prvních dnech jsem ostře sledoval data k americkému trhu práce a pak inflaci v ČR. Oba fundamenty nabídly příležitosti k obchodování, kterých jsem využil se ziskem. Podívejte se, jak se mi to povedlo.

Jak přistupuji k řízení rizika a pozic

S prop trading výzvou se však teprve seznamuji. Ač mám k dispozici poměrně velký kapitál a pro splnění první fáze musím generovat zisk 8000 EUR, tak jsem se ze začátku držel spíše u zdi. Velikost pozic byla spíše menší, u každé jsem měl risk nastaven přibližně na 0,3 % kapitálu a zisk pak v ideálním případě minimálně na 0,5 %.

Maximální denní povolený propad je u programu ProTrader 5 % účtu a celkový pak 10 %. Svým obchodováním tak tyto úrovně absolutně neohrožuji. U každé pozice jsem ihned poctivě nastavoval stop lossy. Hned první 3 obchody se podařily dle mé představy, je však jisté, že dříve nebo později ztráty příjdou. Pojďme se ale podívat, jak se daly zobchodovat vysoce sledované fundamenty.

Obchod č. 1: Americký trh práce nabídl první zisky!

Na data k americkému trhu práce jsme vyčkávali celý měsíc. Právě velké oslabení z předchozího měsíce bylo jedním ze spouštěčů flash crash, která na trzích zavládla na začátku srpna. Nezaměstnanost tehdy překvapivě vystoupala na 4,3 % a splnila tak podmínky Sahm rule, které může ukazovat na začátek recese. Data byla doplněna o velké oslabení růst mezd, ty v meziročním srovnání dosáhly na 3,6 %. Obrovským zklamáním byly nonfarm payrolls, které ukazují na počet nově zaměstnaných v americké ekonomice mimo zemědělství. Za červenec dosáhly jen na 114 tisíc. Trh se tak začal obávat o nástup recese a americké akcie byly pod tlakem.

Zdroj: Fintokei

Data z prvního zářijového pátku tak byla ostře sledována. Již předem zveřejněná data otevřených pracovních pozic JOLTS a nonfarm payrolls od ADP nevěstily nic dobrého. Já však očekával, že si trh práce napraví reputaci. I většina velkých amerických bank očekávala opětovný pokles nezaměstnanosti na 4,2 %. To mohlo dle mého názoru trhy alespoň na chvíli uklidnit, že recese nehrozí. Přesně to se i stalo – nezaměstnanost skutečně poklesla na 4,2 % a růst mezd ukázal na 3,8 %. Trh práce se tak ukázal v lepší formě. Data však nebyla jednoznačně pozitivní – nonfarm payrolls spíše zklamaly. Za srpen vyšly na 142 tisíc, což bylo pod očekáváním a také došlo k úpravě již tak špatných dat za červenec na 89 tisíc.

Přesto jsem ihned po 14:30 vstoupil do dlouhé pozice na index S&P 500. Prvotní reakce byla skutečně pozitivní a pro mě tak znamenala necelých 200 EUR zisk. První obchod se tak podařil a vy si jej můžete prohlédnout na grafice z mobilní platformy výše. Následně však na trhu převládla spíše negativní nálada z nonfarm payrolls a index se poměrně výrazně propadl. To jsem však již byl z pozice venku.

Obchod č. 2: Vysoká inflace v ČR a menší zisk kvůli zpožděným datům z Investing.com

Pro další obchod jsem si vyčkal na zveřejnění CPI v ČR za srpen. Českou korunu sleduji již delší dobu a velmi často dojde při zveřejnění fundamentů k překvapení trhu. Něco podobného jsem očekával i u inflačního reportu. ČNB je ve snižování úrokových sazeb poměrně aktivní, v poslední době však přešla z 50 bazických bodů na 25. I díky tomu se tak koruna nadále drží poblíž důležité psychologické hranice 25 na páru s eurem. Inflace na červenec se očekávala na 2,0 %, poprvé od června se tak měla dostat na cíl centrální banky. V takovém případě bych do obchodu nevstupoval. Inflace však nakonec vyšla na 2,2 %, což byla vyšší úroveň než trh očekával. Bylo tak jasné, že koruna může dále posilovat.

Zdroj: Fintokei

Před samotným zveřejněním inflace byl ideální setup na trhu. Koruna postupně v očekávání nižší inflace oslabovala z úrovně 25,00 na 25,09 CZK/EUR. Vyšší inflace tak trh překvapila a koruna začala ihned posilovat zpět směrem k úrovni 25,00. Zde však nastal poměrně velký problém, který mě zaskočil – na data jsem přesně v 9:00 vyčkával u kalendáře od společnosti Investing, zveřejnění dat však bylo na stránkách zpožděné asi o 2 minuty. Dle grafu bylo jasné, že inflace byla vyšší než se čekalo, přesné číslo jsem však neměl k dispozici a do pozice tak nevstupoval.

V okamžiku, kdy byla CPI na Investing zveřejněna, jsem již do pozice vstoupit nechtěl. Koruna velmi rychle posílila až na úrovně 24,97, v tom okamžiku jsem tak přišel o obrovskou příležitost. Support na hranici 25,00 je však extrémně silný a koruna se ihned začala vracet nad danou úroveň. Toho jsem tak využil ke vstupu do opačné pozice. Při stop lossu pod 25,00 jsem riskoval minimální část účtu a z pozice následně vystoupil se ziskem přes 230 EUR. I přestože nevyšel můj původní plán, tak jsem z dané volatility vytěžil alespoň menší zisk.

Stav na mém účtu po prvních pár dnech

Prvních pár dnů jsem tak uzavřel v zisku kolem 0,5 % obchodního účtu. Cesta ke splnění první fáze tak bude ještě dlouhá, na mém příkladě však jasně vidíte, že i obchodování na základě fundamentů může být profitabilní strategií. V následujících dnech se pokusím zvýšit velikost pozic, stále však budu držet přísně nastavený risk management. To s jistotou povede k prvním ztrátám, pevně však věřím, že velikost zisků bude převa

Zdroj: Fintokei

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter