Psychologie investování. Nástrahy, které číhají v našich hlavách

Zdroj: Depositphotos

Živit se obchodováním s cennými papíry považuji za jednu z nejnáročnějších činností, jak vydělávat peníze. A potvrzují to i data – v případě některých instrumentů prodělá i více jak 75 procent obchodníků. Přesto se na tuto nejistou půdu na vlastní pěst pouští velké množství lidí bez zkušeností, třeba jen po shlédnutí pár videí se „zaručenými radami“ na YouTube. Obchodování přitom nabízí velký prostor pro chybování a ztrátu peněz, mimo jiné kvůli podcenění psychologických aspektů. Které chyby jsou ty nejčastější?

Jen pro zajímavost, v úvodu zmíněných 75 procent prodělávajících obchodníků se týká konkrétně tzv. CFD instrumentů. Jejich obliba v posledních letech významně vzrostla, protože umožňují obchodovat s akciemi, komoditami či měnami, aniž by tato aktiva člověk skutečně vlastnil. Díky CFD je tak možné spekulovat například s vývojem ceny kukuřice, pšenice nebo kakaa, což je jinak pro drobné obchodníky poměrně obtížné. Navíc je možné využít i pákového efektu, kdy si na obchod v podstatě vypůjčíte i násobně více peněz, než do něho z vlastního účtu vložíte. Při desetinásobné páce tak můžete za 1000 dolarů nakoupit aktiva v hodnotě 10 000 dolarů. Pokud vaše spekulace vyjde, připíšete si vyšší zisk, v opačném případě se úměrně zvyšuje i vaše ztráta. Pákové obchodování je tak mimořádně rizikové a může vést až k úplně likvidaci investičního účtu. I proto před kontrakty typu CFD, které překvapivě nepodléhají tak silné regulaci, varují veřejnost centrální banky, ČNB nevyjímaje.

Při spekulování na vývoj ceny i dlouhodobějším investování je kromě znalostí do čeho a kdy investovat u každé investice důležitá také psychologie. Často bohužel podceňovaná. Naprostá většina ztrátových investorů se v rámci investování setkala s následujícími překážkami, které nebyli schopni překonat.

Minulost ovlivňuje nynější chování

Investoři se často řídí podle toho, jak se chovaly jejich investice v minulosti. Nikde ale není psáno, že obchod, který vyšel dvakrát úspěšně, se vydaří i napotřetí. Stejně tak může investor přehlédnout zajímavé příležitosti například v konkrétním průmyslovém sektoru kvůli tomu, že se zde jednou „spálil“. Investici je dobré posuzovat i s ohledem na minulost, ale větší váhu by měla mít aktuální situace, a především očekávaný budoucí vývoj.

Na vlně euforie nebo strachu

Ve chvíli, kdy jsou v zisku, bývají investoři často v euforii a neopatrní. Když člověk získá dojem, že mu musí vyjít, „na co sáhne“, dříve nebo později udělá chybu a kvůli ztrátovým obchodům se může dosažený zisk vypařit. Opačnou variantou je, že se investoři začnou o zisk obávat a z investic odcházejí předčasně, třeba po zakolísání trhu, a to i za cenu malé ztráty. Toto negativní rozpoložení vede k sérii drobných ztrát, které ve svém součtu mohou rovněž původní zisk vymazat.

Hledání výmluv pro ztrátové obchody

Mnoho investorů není schopno přijmout odpovědnost za své ztráty. Hledají různé výmluvy a nejsou schopni se poučit z vlastních chyb. Bez toho jsou ale odsouzeni tyto chyby dokola opakovat, což ve výsledku vede v lepším případě k podprůměrné výkonnosti jejich portfolia, v horším případě ke ztrátám.

Neadekvátní analýza ztrát

Když už je někdo schopný přijmout odpovědnost za své ztráty, tak musí umět i rozlišit mezi těmi, které jsou ospravedlnitelné a které ne. K investování ztráty patří, nikdo není neomylný. Nicméně je umění rozlišit ztráty, které vznikly i přes dodržení všech investičních kritérií (ospravedlnitelné) a které vznikly na základě chyb, emocí a pocitů. Vyhodnotíme-li, že jsme prodělali, byť jsme dodrželi správný investiční postup, nemusíme na své strategii nic měnit. Pokud ale odhalíme chybu, musíme se poučit a napříště se jí vyvarovat.

Strach ze ztráty

Zdá se to jako paradox, ale když má investor přílišný strach ze ztráty, tak je také odsouzen, že ztráty dosáhne. Naše podvědomí nás v případě strachu ze ztráty vede k rozhodnutím, která jsou v pravém opaku s tím, co bychom měli dělat. Warren Buffet, jakožto jeden z neúspěšnějších investorů, neříká nadarmo, že máme investovat, když se každý bojí. Jenomže je průměrný investor schopen nakupovat, když akciové trhy padají o 30 procent a jeho současná investice je také v takovém záporu? V drtivé většině se snaží „zachránit“, co se dá a investice prodává. Nicméně by měl dělat pravý opak. Nakupovat. Přesným příkladem byl například loňský propad trhů při propuknutí koronavirové pandemie.

Příliš časté obchodování

Jestliže začnete obchodovat příliš často, abyste na trhu „vystihli“ každé drobné zaváhání, tak je jen otázkou času, kdy se to obrátí proti vám. Příliš časté obchodování je znakem psychologické nerovnováhy. Může to být symptom hamižnosti, kdy chcete více a více zisku nebo naopak zoufalství, kdy se snažíte „dohonit“ minulé ztráty rychlými obchody. A hamižnost i zoufalství jsou jen podhoubím pro budoucí problém, tedy ztrátu. Stranou nemůžeme nechat ani poplatky za obchodování, které se do negativní bilance účtu také propisují.

Zamilování se do investice

Častý jev, který je spojen s egem investora. Investor není schopen si přiznat, že daná investiční myšlenka byla chybou a stále v dané investici setrvává a v horším případě ještě navyšuje. Toto vede v drtivé většině k výrazným, někdy i absolutním ztrátám. Ne nadarmo se říká, že bývá investici složitější prodat než koupit.

Nedostatek disciplíny

Investování je těžká dřina, daleko vzdálená romantické představě obchodníka, který mezi usrkáváním koktejlu na pláži udělá na pár kliků v mobilu úspěšný obchod. Zisky nevzniknou jen tak. Musíte skoro denně strávit skutečně hodiny a hodiny času studiem materiálů, díky kterým získáte informace, podle nichž se rozhodneme investovat. Často slyšíme o úspěšných investorech, kteří vydělávají pohádkové jmění, ale to je jen špička ledovce. Média už neukazují tvrdou práci, která za tím stojí. Navíc se nikdo nezmiňuje o armádě padlých a neúspěšných, jejichž investiční účty odpočívají na finančním hřbitově, třeba právě kvůli tomu, že při investování neměli dostatek disciplíny, aby se mu plně věnovali.

Toto byl jen krátký výčet nástrah, které nás mohou na poli samostatného investování potkat a které číhají v našich vlastních hlavách. Našli bychom samozřejmě řadu dalších překážek. Jsou lidé, kteří tyto překážky dokáží překonat, ale praxe ukazuje, že jsou ve velké menšině. Kdo chce mít klid a věnovat se činnostem, ve kterých je schopný a zdatný, a zároveň zhodnocovat své investice, tak by se měl svěřit do rukou profesionálů. Poplatky v řádu procent, spojené s profesionální správou investice, jsou jen zlomkem potenciálních ztrát, které mohou nezkušené investory na trhu potkat.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter