Půda pro vyšší sazby připravena. Fed si i přesto dá letní pauzu

V první polovině týdne se dařilo euru. Podpořila ho nejen relativně slušná data, ale zároveň i opětovný návrat některých optimistů, kteří v posledních týdnech začali po poměrně citelném výplachu otvírat long pozice na euru. Dolar oproti tomu zůstává bez potřebného katalyzátoru. Pravděpodobně se mu ho nedostane ani dnes, kdy zasedá Federální rezervní systém.

Guvernér Fedu Jerome Powell již během svého vystoupení před americkým Kongresem jasně vyjádřil podporu nastavené politiky pozvolného zvyšování úrokových sazeb. Prostředí pro tyto kroky je v podstatě ideální. Někteří opatrnější investoři dokonce začínají poukazovat na možnou potřebu dalšího zrychlení úrokové normalizace, na to je však podle nás velmi brzy. Fed jako takový nebude mít v současném prostředí zájem svou politiku jakkoli uspěchat. Jak již řekl Powell, měnový výbor si je vědom rizik spojených s příliš rychlým, resp. pomalým, navyšováním úroků, je proto nutné, aby veškerá rozhodnutí byla opatrná.

A jaká je vlastně kondice americké ekonomiky? Poslední čísla za druhý kvartál vykázala vůbec nejvyšší růst za čtyři roky o velikosti 4,1 % anualizovaně. Nejen spotřebu domácností, ale i investice podporuje jak daňová reforma, tak i stabilní finanční podmínky. Slušnou kondici vykazuje i trh práce, kde průměrná tvorba pracovních míst mimo zemědělství za prvních šest měsíců dosáhla 215 tisíc/měsíc. Vedle toho je ale potřeba počítat s trvajícím nedostatkem kvalifikovaných pracovníků, který by sice měl tlačit na růst mezd, ten však tak nějak – i k údivu Fedu – nepřichází. Pokud by se ale tato situace zvrátila a mzdy by začaly výrazně růst, nepochybně by se to projevilo v inflaci, která již tak „pohodlně“ dosahuje střednědobého inflačního cíle Fedu na 2 % (i když jádrové vyjádření indexu spotřebitelských výdajů zpomalilo v červnu z 2 % na 1,9 %).

Vedle toho samozřejmě nesmíme zapomínat na přítomná rizika. Asi tím nejvíce debatovaným je hrozba obchodních válek. Zde jsme ale byli svědky (prozatímního) uklidnění, které přišlo po setkání prezidenta USA Trumpa s šéfem Evropské komise Junckerem, jehož výsledkem byla dohoda o zahájení diskuze o možnostech odstranění cel mezi oběma zeměmi, vyjma segmentu automobilů. A podle agentury Bloomberg hledá nová řešení i Čína, která má prý zájem dosavadní debaty s USA „restartovat“.

Suma sumárum, americké ekonomika se vyvíjí dobrým tempem, pozitiva převyšují negativa, a proto je namístě pokračování v pozvolném zvyšování sazeb. Zhruba takový výstup očekáváme z dnešního zasedání Fedu (pozor, bude bez tiskové konference), který se tak svým „letním“ pojetím bude velmi podobat tomu, jehož jsme se dočkali od Evropské centrální banky – v podstatě okopírované červnové zasedání. Dolar bude tak zřejmě jeho horko těžko hledat podporu dlouhodobějšího rázu. A co se týče zbytku roku, očekáváme celkem dvojí zvýšení amerických úroků, a to v září a prosinci.

Ještě před zasedáním Fedu budou zveřejněna vybraná data. Z eurozóny přijde index PMI průmyslu, z USA pak index ISM rovněž průmyslu a také Národní report zaměstnanosti agentury ADP. Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje na 1,1676 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 94,63 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1687 do 1,1792 EURUSD.*

Koruna se drží kolem hranice 25,60 za euro. Očekáváme, že s blížícím se čtvrtečním zasedáním České národní banky by kurz domácí měny mohl vykazovat ve srovnání s „běžným“ letním obchodováním vyšší volatilitu.

Predikce trhu je nastavena poměrně jasně. Zaměříme-li se například na kontrakt FRA 2×5 ve srovnání s tříměsíční sazbou Pribor, je patrná více než 87% pravděpodobnost zvýšení 2T repo sazby o 25 bazických bodů. Samotná reakce koruny na tento krok by tudíž vzhledem k nastavenému odhadu měla být omezená. Na druhou stranu, jestliže Rusnok a spol. představí prognózu pracující s výrazně rychlejším tempem navyšování sazeb (směrem k předpokládané neutrální úrovni kolem 3 %) ve srovnání s předchozím výhledem, prostor pro zpevnění domácí měny bude mnohem větší.

Tento týden byl domácí kalendář poměrně chudý. Dnes se dočkáme zveřejnění indexu PMI průmyslu, kde je za červenec očekáváno mírné zpomalení z 56,8 bodů na 56,4. Odpoledne pak bude oznámen výsledek bilance státního rozpočtu za minulý měsíc.

Koruna se aktuálně obchoduje na 25,59 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,56 až 25,64 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,68 až 21,89 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter