Putin jako nepřítel silnější koruny

Klíčové body

  • Lednová inflace hranici meziročního růstu o 10 % nepřekonala, únorová by však mohla.
  • Korunové tržní sazby zaceňují zvýšení sazeb ČNB v březnu o více než 30 bazických bodů.
  • Rizikem oslabení koruny zůstává rusko-ukrajinský spor.
Zdroj: Depositphotos

Je to přesně týden od reportu lednové inflace, která překonala konsensus trhu i prognózu centrální banky. Kurz koruny se za tu dobu posunul k silnějším hodnotám, k čemuž přispěla i obnovená debata o dalším možném zvyšování úrokových sazeb. Rizikem zůstává rusko-ukrajinský spor, byť z vývoje domácí měny vyplývá, že se na jejím posunu v závěru minulého týdne výrazněji nepodepsal.

Lednová inflace sice nepřekonala ostře sledovanou meziroční hranici deseti procent, naprostá většina odhadů však předpokládá, že se tak stane v únoru. Tento výhled přiživili i někteří členové bankovní rady České národní banky. Jen minulý týden možnost dalšího zvýšení úroků, dokonce nad hranici 5 %, zmínil guvernér ČNB Jiří Rusnok a člen bankovní rady Vojtěch Benda. Nemělo by se však jednat o krok podobný těm, které jsme viděli v předchozích měsících, nýbrž pravděpodobně o tzv. jemné ladění upravující historicky nejintenzivnější proces utahování měnové politiky.

Kombinace těchto komentářů spolu s nepolevující inflací a stále živou hrozbou neudržení inflační kotvy na cíli se podepsala na růstu tržních korunových sazeb. Na horizontu tří měsíců se tříměsíční FRA sazba přehoupla zpět nad hranici 5 %, což ve srovnání s tříměsíční sazbou Pribor indikuje výhled zvýšení sazeb o více než 30 bazických bodů. Trhy tak v podstatě plně zaceňují březnové zvýšení dvoutýdenní repo sazby o 25 bodů a pozvolna k tomu přidávají možnost hiku o 50 bodů. Pravděpodobnost tohoto kroku by podle nás měla vzrůst především s únorovou inflací, která bude zveřejněna 10. března.

Náš výhled pracuje s možností navýšení sazeb v březnu o 25 až 50 bodů. Tím pádem by se hlavní úroková sazba neměla dostat nad hranici 5 %. Prostor pro posun tržních sazeb o něco výše tak zůstává otevřený, avšak zacenění více než 50 bodů v tuto chvíli nečekáme. Pro korunu tak bude klíčové především vnější prostředí, v jehož rámci je nejžhavějším tématem rusko-ukrajinská krize. Situace kolem ní se sice nijak výrazně neuklidňuje, pozitivně však působí obdobné zprávy jako ta dnešní o potvrzení summitu amerického prezidenta Bidena a ruského prezidenta Putina. Podmínkou je, že Rusko neobsadí Ukrajinu.

V návaznosti na tento meeting je na devizových trzích patrná optimistická nálada. Dolar jakožto bezpečný přístav oslabuje proti euru i v dolarovém indexu. Sílí naopak procyklické měny a měny regionu. Koruna se v ranních hodinách dostala zpět pod hranici 24,30 za euro.

Nehledě na současný stav, nadále platí, že jakékoliv zhoršení geopolitické nálady či případný otevřený konflikt by se na globálním sentimentu podepsal velmi rychle a negativně. I přesto, že koruna má za sebou lákadlo v podobě velkého a potenciálně dále se rozšiřujícího úrokového diferenciálu, averze k riziku ve spojení s nárůstem volatility by pro ni byla rizikem oslabení k úrovni 24,50 za euro, případně i dále.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1376 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 95,75 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1297 do 1,1411 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,29 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,35 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,21 až 24,41 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,26 do 21,55 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter