Putin: Rusko se chystá na strašlivý pád cen ropy

Ruský akciový trh si dnes můžete celý koupit za méně než Apple. i to je důsledek propadu cen ropy. A ruská ekonomika, zasažená západními ekonomickými sankcemi a propadem ruského rublu, musí počítat se scénářem katastrofálního vývoje cen této komodity.

„Je to docela dobře možné a my se na to připravujeme,“ řekl pro agenturu Tass ruský prezident Vladimir Putin před schůzkou lídrů zemí G20.  Podle Putina Rusku umožní špatné časy přestát devizové rezervy, které překračují 400 miliard dolarů.

Ceny ropy letos ztratily již více než třetinu hodnoty a Rusko je největším exportérem komodity v celosvětovém měřítku. Centrální banka pro příští rok ruské ekonomice předpovídá stagnaci, její výhled je ale o nějaký ten kus propadu cen ropy zpět. Další propad cenám ropy předpovídá čerstvá prognóza Mezinárodní energetické agentury IEA. Průzkum Bloomberg připisuje recesi ruské ekonomiky během příštím 12 měsíců 70% pravděpodobnost.

IEA o „nové éře ropy“: Vysoké ceny se jen tak nevrátí

Analytici pro odhad vývoje ruské ropy Ural používají výhled na ropu Brent. Ta padla do medvědího trhu poté, co OPEC nechává produkci posilovat přetlak na straně nabídky ropy na trhu kvůli boji o tržní podíl zejména se Spojenými státy a tamní těžbou z písků. Jen za tento týden je Brent níž o více jak 6 procent.

Na ruskou státní kasu tlačí klesající příjmy z ropného exportu. Schodek po vyloučení ropného byznysu dosahuje 10 procent výkonu celé ekonomiky, devizové rezervy centrální banky jsou z loňského vrcholu o pětinu níže. „Se 421 miliardami dolarů máme dostatek zdrojů k dodržení závazků i stability ekonomiky,“ říká však ruský prezident. „Jsme exportéři ropy a plynu, zacházíme rozumně s našimi zlatými, devizovými i vládními rezervami,“ dodává dle Bloomberg.

Jedno srovnání na závěr. Ruský akciový trh letos ztratil 234 miliard dolarů své tržní hodnoty na 531 miliard dolarů, vyplývá z dat Bloomberg. Stejně jako zhodnocení akcií Apple letos o 147 miliard dolarů na 652 miliard dolarů. Jak poznamenává Bloomberg, pokud by se Vám podařilo prodat většinu Applu, můžete si koupit celý ruský akciový trh. Dodejme, že dle dat agentury také italský nebo singapurský.

Newsletter