Putinova „mírotvorba“. Oslabená koruna a výhled ještě dražších energií

Klíčové body

  • Rusko uznalo samostatnost dvou samozvaných separatistických republik na východě Ukrajiny a přislíbilo vojenskou pomoc.
  • Západ obratem zavedl řadu sankcí. Primární dopad je cílen na ruský finanční sektor, ale silně zasažen bude také sektor energií. Energie budou dále zdražovat.
  • Turbulentní doba nahrává bezpečným přístavům, a tak vidíme pevnější dolar a jen. Naopak oslabuje koruna.
Zdroj: Depositphotos

Prezident Vladimir Putin oznámil, že dvě samozvané separatistické republiky na Ukrajině budou ze strany Ruska uznány. Situace na Ukrajině a vyjednávání Ruska se Západem tak velmi rychle eskalovala. Rozhodnutí o uznání autonomie dvou separatistických republik šlo ruku v ruce i s přislíbením vojenské pomoci. Respektive přislíbení poskytnutí mírotvorných jednotek tvořených ruskými vojáky, tanky a další vojenskou technikou. V současné době není známo, kolik a jakých jednotek Rusko na Ukrajinu pošle.

Akce Ruska byla ze strany Západu jednohlasně zavrhnuta a odmítnuta. Západní diplomatické špičky zdůrazňují, že jsou připraveny jednat. Jednání a mírové dohody jsou nyní prioritou. Mezi prvními reakcemi USA bylo podepsání exekutivního příkazu prezidentem Bidenem, který nařizuje další sankce proti Rusku a ruské ekonomice. Sankce vedle ruského byznysu a finančního sektoru míří na politické špičky. Nejbohatší Rusové se však už v minulosti poučili a většinu (až 99 %) svého bohatství drží v zahraničí, sankce se jich tak příliš nedotknou. Odrazí se však na dalším růstu ceny plynu, ropy a dalších energetických komodit.

Sankce ze strany západních zemí budou mít řadu vlivů, které se dříve či později projeví na trzích. Prvním významným efektem bude už výše zmíněné zdražení energetických komodit, což bude v současné situaci obrovský problém především v Evropě. Další zdražování energií bude ještě více tlačit na už v současnosti vysokou inflaci. Vedle domácností a firem budou sankcemi zasaženy také velké ropné společnosti, jako je Shell a BP. Obecně lze očekávat, že sankce způsobí problém v sektoru energetiky, odkud se problémy nevyhnutelně přelijí i do dalších sektorů. Na trzích je spolu s přesunem ruských vojsk na Ukrajinu cítit také rostoucí nervozita. Nikdo navíc neví, co má dál očekávat.

To se přirozeně projevuje i na devizových trzích. Od rána posilují bezpečné přístavy, jako je americký dolar a japonský jen, kam dochází k přesunu aktiv v turbulentních obdobích. Euro naopak oslabuje, především kvůli blízkosti konfliktu a nejistotě okolo další eskalace. Evropa a evropská ekonomika také spolkne významnou část nezamýšlených negativních důsledků sankcí proti Rusku. Vedle blízkosti konfliktu k hranicím EU je problematická i závislost členských zemí na ruském plynu a dalších energetických komoditách, jako je právě ropa.

Eskalace konfliktu, jak jsme již několikrát varovali na webinářích a v našich ranních textech, bude tlačit na oslabování tzv. rizikových měn, mezi které patří i česká koruna. Ta oslabuje proti euru, dolaru i libře. Další vývoj situace na Ukrajině, komplikace se sankcemi a případné zpomalení evropské i české ekonomiky jsou významným rizikem pro korunu, která má ve stínu ruských jednotek na Ukrajině prostor pro oslabení. Lze říci, že bezprostředně po Putinovo rozhodnutí koruna nereaguje tak silně, jak bylo v posledních týdnech předvídáno a stále se drží těsně pod úrovní 24,50 za euro. Vývoj situace na Ukrajině, na trhu energií a na měnových trzích budeme proto bedlivě sledovat.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1304 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,23 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1258 do 1,1394 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,47 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,64 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,40 až 24,57 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,57 do 21,73 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter