QE se minulo svým cílem, tvrdí bývalý předseda Fedu

Bývalý předseda Federálního reservního systému Alan Greenspan uvedl během svého středečního projevu v Radě pro zahraniční vztahy, že program kvantitativního uvolňování (QE) se minul svým cílem. Toto tvrzení zaznělo jen pár hodin před samotným ukončením nákupu státních dluhopisů (Treasuries) a hypotékou krytých cenných papírů (MBS).

Tiskárna Fedu dostala dovolenou. QE3 končí (+komentář)

Hlavním účelem QE bylo podpořit ekonomický růst, potažmo snížit nezaměstnanost v zemi. Podle Greenspana ale kvantitativní uvolňování vedlo pouze ke zvýšení cen aktiv a snížení nákladů poskytování úvěrů, avšak reálnou ekonomiku podpořilo velice málo. Podle ex-šéfa Fedu je „efektivní poptávka mrtvá“ a tudíž i hlavní cíl zůstal nesplněn.

Greenspan, který vedl Fed v letech 1987-2006, je znám především v souvislosti s americkou hypoteční krizí z roku 2007. Ke splasknutí realitní bubliny tehdy centrální banka přispěla svou politikou úrokových sazeb, které v roce 2006 zvýšila na úroveň 5,25 %, a tak zapříčinila neschopnost dlužníků splácet své hypotéky. Na otázku, zda by se dnes rozhodl jinak a pozměnil tehdejší chování centrální banky, odpověděl, že „ne“.

V následné diskuzi padl taktéž dotaz, jak by dnešní vedení Fedu mělo přistoupit ke zvyšování úrokových sazeb. „To je otázka, na kterou nejsem schopen odpovědět,“ řekl, ale zároveň dodal, že není přesvědčen o tom, že se opuštění tzv. politiky „easy-money“ obejde bez problémů.

Newsletter