Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

QE zasahuje aneb první firemní dluhopisy se záporným výnosem

Evropské dluhové trhy procházejí bouřlivým obdobím. V lednu oznámila Evropská centrální banka zahájení programu kvantitativního uvolňování (QE), v jehož rámci bude od března měsíčně nakupovat soukromé i státní dluhopisy o hodnotě 60 miliard eur. Tento krok nepochybně povede k dalšímu snížení výnosů evropských státních dluhopisů, které jsou již teď pod palbou, nejen soukromých, investorů hledajících co nejbezpečnější uložení svých peněz. Silná poptávka po těchto titulech tak způsobila, že se výnosy některých z nich dostaly do záporných čísel.

V případě státních dluhopisů je tento jev už nějakou dobu známý. Investoři jsou jednoduše ochotni zaplatit za privilegium půjčit své prostředky vybrané zemi i s vědomím, že se jim vrátí méně, než původně investovali. Neobvyklé je však to, když se stejná situace objeví i na trhu korporátních dluhopisů.

Podle informací agentury Bloomberg se tento jev právě objevil v případě švýcarského potravinového koncernu Nestlé. Výnos čtyřletého, v eurech denominovaného dluhopisu se splatnostní 2016, který se těší v pořadí třetímu nejlepšímu ratingu na úrovni Aa2, se začátkem února dostal až na hodnotu – 0,002 %. Dnes se již obchoduje na 0,007 % (viz. Galerie). Dle slov Barnabyho Martina, úvěrového specialisty z londýnské pobočky Bank of America, se tento titul stal pravděpodobně jedním z prvních firemních dluhopisů obchodovaných se záporným výnosem.

Pokulhávající růst společně s všeobecným poklesem cen v eurozóně donutil investory zaměřit se na firemní dluhopisy s minimálním či nulovým výnosem. To vše v důsledku toho, jak se výnosy bondů vyspělých světových zemí, včetně Německa, dostaly do záporu a jak Evropská centrální banka zavedla negativní depozitní sazbu na -0,2 %.

„Stejně jako v případě německých bundů, neexistuje, z hlediska teorie, nic, co by před stejným osudem zachránilo krátkodobé firemní dluhopisy“, řekl pro server Bloomberg Martin. „Pokud evropští investoři hledají bezpečné místo, kam uložit svůj cash, narazí na problém záporných výnosů, který je v podstatě důsledkem obrovské poptávky a záporných depozitních sazeb ECB“, popsal současnou situaci bankéř.

Nestlé však není jedinou společností, jejíž dluhopisové výnosy se přibližují k nule. Stejná situace je i v případě švýcarské zdravotnické společnosti Roche Holding. Ta v roce 2009 emitovala eurové dluhopisy o hodnotě 2,75 miliard s 5,625% kuponem. Momentální výnos těchto instrumentů se zastavil na 0,09 %, přičemž doba jejich splatnosti je březen 2016.

„Výnosy odpovídají současné situaci na trhu. Naše dluhopisy jsou tolik obchodovány, jelikož si je v dnešním prostředí nízkých úrokových sazeb investoři oblíbily jako bezpečnou investiční příležitost“, řekl Nicolas Dunant, šéf oddělení pro styk s médii společnosti Roche.

Podle výzkumu Bank of America Merrill Lynch je průměrný výnos eurového dluhopisu s investičním ratingem 0,9868 %. V roce 2013 tato hodnota dosahovala 2,1 %.

Alternativou bondu se záporným výnosem může být investice do dluhopisu s nulovým kupónem. „Pokud držíte dluhopisy do splatnosti, jejichž výnos je v záporu, hrozí, že opravdu nakonec obdržíte méně, než jste původně investovali. „Jestliže se však výnos bude ještě více propadat, není nic snadnějšího, než bond prodat před splatností a profitovat tak z jeho vyšší ceny“, vysvětlil Mahesh Bhimalingam, šéf dluhového oddělení BNP Paribas.

Úvěroví analytici tak předvídají, že postupem času, především po zahájení QE v eurozóně, budeme svědky toho, jak se investoři začnou přesouvat z oblasti státních dluhopisů, kde díky dodatečné poptávce od ECB budou výnosy klesat hlouběji do záporu, do segmentu korporátních bondů s dobrým investičním hodnocením. Výnosy těchto instrumentů se tak postupně budou přibližovat k nule. Jedinou možností v této situaci pak bude buďto uložit hotovost v bance bez větší naděje na případný nárůst sazeb či se smířit s nízkým, resp. záporným, výnosem dluhopisu, kde však existuje alespoň možnost profitovat z jeho prodeje za vyšší cenu.

Dluhopisová záhada: nadbytek emisí ale nízká likvidita

Jak vydělat na dluhopisech se záporným výnosem

Newsletter