Raiffeisen: Ceny akcií rozvojových trhů bude diktovat vývoj na ropě

Podle analytiků z Raiffeisen Capital Management by se akcioví investoři měli zaměřit především na Turecko a střední Evropu. Hlavní důvod, proč věřit v růst tamějších trhů, je především propad cen ropy. Ta se momentálně drží v blízkosti svých téměř šestiletých minim.

Podle názoru analytika Andráse Szalkaie pomáhá ropa Brent obchodující se za méně než 50 dolarů za barel snižovat inflační tlaky a naopak zvyšovat celkovou spotřebu v zemích, které jsou čistými importéry „černého zlata“. „Nicméně existuje šance, že v druhé polovině letošního roku se ropa opět odrazí v důsledku zvýšení globální poptávky, což by pozitivně ovlivnilo především ruský akciový trh,“ řekl pro server Bloomberg analytik z Raiffeisen.

Szalkai do budoucna věří především tureckému a rumunskému trhu, v případě Polska je však zdrženlivější. Ohledně investic na ruském akciovém trhu je potřeba vzít v potaz vyhrocenou geopolitickou situaci, kterou pravděpodobně ještě více rozvíří plánované zpřísnění sankcí ze strany Evropské unie.

Během minulého roku jsme byli svědky 16% rally na tureckém akciovém trhu. I přes takto rapidní nárůst indexu Borsa Istanbul drží analytici z Raiffeisen i nadále dlouhé pozice, které dle jejich názoru mají stále silný růstový potenciál, obzvláště díky situaci na ropném trhu. „I přes loňský výrazný skok tureckého akciového trhu jsou pro nás jeho akcie pořád zajímavé, hlavně pak během prvního čtvrtletí. Nejvíce věříme bankám a přepravním společnostem“, řekl Szalkai.

V Polsku je situace trochu odlišná. Benchmarkový index WIG20 denominovaný v dolarech ztratil během minulého roku téměř 18 %. Proto Szalkai v případě Polska doporučuje zaměřit se na konkrétní akcie. V jeho pomyslném hledáčku je v popředí například společnost PKN Orlen zabývající se zpracováním ropy. Atraktivní jsou i tituly s vysokou dividendou, jako je pojišťovací a finanční společnost PZU či banky Pekao a Handlowy. „Polské sazby budou pravděpodobně ještě sníženy, zatímco výnosy dluhopisů mají nakročeno k poklesu. Z toho důvodu je nejlepší volbou sázka na akcie s vysokou dividendou“, zní doporučení analytiků.

Na ruském trhu pak připadají v úvahu pouze exportní firmy, které profitují ze slabého rublu a nižších produkčních nákladů. Nejhůře je na tom bankovní sektor, kde se jednotlivé instituce potýkají s problémem nedostatku rezerv potřebných ke krytí ztrát, které vznikly v důsledku uvalených západních sankcí. I tak Szalkai ale věří, že tyto negativní faktory se již plně projevily v ceně akcií ruských bank. „Pokud uvažujete o investici do evropských rozvojových trhů, určitě nemůžete vynechat Rusko. Momentálně je však potřeba vzít v potaz i vývoj na ropě společně se sankční politikou západních zemí.“

Šéf Raiffeisen varuje: Rusko může prohloubit ztrátu

Tajemství investování do rozvojových trhů

Newsletter