Raiffeisen Index Exportu: Závěr roku přinese oživení, ale jen přechodné

Český export se na začátku třetího čtvrtletí výrazně zvýšil, když v červenci zaznamenal dvouciferný růst. Na konci třetího čtvrtletí, a především pak na závěr roku, předpovídá Index Exportu oživení českého vývozu. „Mírný optimismus vyplývá z opětovného růstu zakázek a příznivého vývoje kurzu české koruny,“ uvedla Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. Tahounem růstu českého exportu je hlavně elektrotechnika a optika.

Zároveň upozornila, že „česká ekonomika a sní i český export nenaráží jen na nedostatek pracovní síly v Česku, ale už i na další kapacitní limity české ekonomiky včetně nedostatečné kapacity dopravních a logistických služeb. Na druhou stranu obchodní třenice USA s klíčovými obchodními partnery nebo ekonomicko-politické problémy Turecka se zatím v číslech českého exportu neprojevily. Naopak nejistota okolo brexitu si už začala vybírat svou daň: klesá jak hodnota vývozu, tak podíl Spojeného království na českém exportu. Bude-li českému exportu vhodnotě 3,5 miliardy českých korun ‚o prsa‘ překonán,“ dodala Horská.

„Výsledky obou exportů za červenec vrátily naději, že by opradu mohly padnout loňské rekordy, ale hlavní vliv bude mít skotečnost, zda koruna se nenechá zvyšováním základní úrokové sazby, dotlačit na trajektorii výraznějšího posilování. Každopádně je však jisté, že obě bilance budou meziročně v propadu, a to možná až 10 procent. Alarmujícím signálem je, že export osobních automobilů za sedm měsíců meziročně propadá již o téměř 6 procent,“ konstatoval Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.

Makroekonomická situace se bude už jen zhoršovat. Mnoho faktorů začne zhoršovat rentabilitu firem. Mezi ně patří zvýšené ceny energií, růst úrokových sazeb ČNB, zhodnotil situaci ředitel firemního bankovnictví Raiffeisen Zdeněk Novák.

Newsletter