Rainer Bogner (ExxonMobil): Chceme průlomové technologie

Pro dodávky paliv a nových potřebných energetických produktů je zásadní lidská vynalézavost a inovace. ExxonMobil je postaven na vědě a technologiích. Naším cílem je vyvinout průlomové technologie, ze kterých bude mít prospěch jak naše firma, tak společnost a životní prostředí. V rozhovoru pro Roklen24 to uvedl Rainer Bogner, Lead Country Manager pražské pobočky firmy ExxonMobil.

Nadnárodní korporaci ExxonMobil není třeba příliš představovat. Můžete přesto krátce shrnout, co přesně firma dělá, kde má centrálu? Jakou má historii? Kolik má po celém světě zaměstnanců?

Společnost ExxonMobil je největší veřejně obchodovaná mezinárodní ropná a plynárenská společnost se sídlem v texaském Dallasu. Využívá technologie a inovace, které pomáhají uspokojit rostoucí energetické potřeby světa. V našem oboru držíme přední příčku v zásobách energetických zdrojů, máme jedny z nejrozsáhlejších světových rafinérií, patříme mezi největší prodejce ropných a chemických produktů. Na celém světě máme 73 500 zaměstnanců. Exxon i Mobil jsou potomky Standard Oil, společnosti založené v roce 1870 jako Standard Oil Company. V roce 1998 se společnosti Exxon a Mobil sloučily do jedné společnosti Exxon Mobil Corporation (ExxonMobil).

Firma má od roku 2004 pobočku v Praze, která nyní zaměstnává na 1200 lidí. Proč si ExxonMobil vybral zrovna Prahu?

Lokalita střední Evropy je výhodná, pomáhá nám pokrýt většinu časových pásem, ve kterých sídlí naši zákazníci. Kolegové v dalších centrech pro podporu obchodu (Business Support Center) v Asii a Americe nám pomáhají pokrýt celých 24 hodin. Prahu jsme si vybrali také pro vynikající lidský kapitál a dobrou infrastrukturu. Nicméně tím hlavním důvodem jsou skutečně lidé. Jak víte, Češi mají výborné znalosti cizích jazyků, jsou vysoce vzdělaní, mají potřebné technické znalosti a jsou odhodláni tvrdě pracovat. V současné době je polovina našich zaměstnanců české národnosti. Jsme schopni nabídnout našim zaměstnancům zajímavé pracovní příležitosti, včetně zahraničních stáží.

Můžete upřesnit, co přesně zaměstnanci v Praze dělají? Jak jsou strukturovány jejich pozice?

Pražská pobočka byla založena s cílem podpořit obchod společnosti ExxonMobil v Evropě, na Středním východě, Africe a Severní i Jižní Americe. Máme tu oddělení, která se zabývají stykem se zákazníky, palivy a mazivy, chemikáliemi, nákupem a samozřejmě i podpůrné funkce HR a IT. Celkem na Floře pracuje 1200 lidí 68 národností. Obsluhují 150 zemí a mluví 27 jazyky, což vytváří opravdu jedinečné prostředí.

 

Energetika se za posledních deset let výrazně proměnila. Na co musela firma ExxonMobil od začátku finanční krize v roce 2008 reagovat? Co bylo v tomto období pro koncern nejtěžší?

Přestože finanční krize v roce 2008 měla nějaký dopad, naši společnost spíš zasáhl prudký pokles cen ropy, který začal v roce 2014. ExxonMobil je stabilní a dlouhodobě orientovaná společnost, proto naše obchodní strategie vytváříme vždy mnoho let dopředu.

V následujících letech poroste světová ekonomika, s tím se bude zvyšovat také spotřeba energie. Jak se podle Vás bude měnit energetický mix?

Vzhledem k předpokládanému růstu světové ekonomiky v příštích 25 letech se životní úroveň na celém světě zlepší, a bude tedy vyžadovat i více energie a efektivních opatření proti rizikům, které s sebou přinášejí změny klimatu. Prognóza společnosti ExxonMobil o budoucí světové spotřebě energií „Outlook for Energy“ předpovídá, že nové technologie, které zvyšují energetickou účinnost a rozšiřují dostupné energetické možnosti, pomohou v příštích desetiletích řešit obě zmíněné výzvy. Zpráva podrobně popisuje, jak pokrok a prosperita, zejména v rozvojových zemích, výrazně změní globální energetickou situaci. V příštích 25 letech budou rostoucí ekonomiky, a s nimi rozšiřující se střední třída, znamenat lepší životní standard pro miliardy lidí. Budou mít jednodušší přístup ke kvalitnějšímu vzdělávání a zdravotní péči, ale i k novému bydlení, spotřebičům a automobilům. To také znamená, že svět bude potřebovat více energie. Ve stejném období se předpovídají i změny v energetickém mixu.

Jakou roli bude mít ropa?

Ropa zůstane hlavním zdrojem, ale zemní plyn a obnovitelné zdroje jako sluneční a větrná energie budou hrát čím dál důležitější roli. Přechod ke zdrojům s nižšími emisemi uhlíku, který zahrnuje i jadernou energii, se bude částečně odvíjet od snah vlád snížit emise skleníkových plynů a řešit rizika změny klimatu. K dalšímu snížení emisí pomůže v nadcházejících letech zvýšení energetické účinnosti. „Outlook for Energy“ předpovídá, že přibyde celá škála novinek. Od lépe izolovaných budov po efektivnější vozidla a průmyslová zařízení. V úvahu musíme vzít i pokrok v dopravě, který opticky zmenšuje svět a otevírá nové perspektivy. Miliardám lidí se v příštím čtvrtstoletí zlepší životní standard. Lidé budou více cestovat, na silnicích přibude aut, bude se více obchodovat. Očekává se, že globální poptávka po energii spojená s dopravou se zvýší o zhruba 25 procent. Celkové kilometry ujeté všemi vozidly se ročně zvýší o 60 procent a v roce 2040 se vyšplhají na přibližně 14 biliónů. S růstem světové populace a zvyšováním prosperity budeme potřebovat více energie na vytápění i klimatizaci domů, kanceláří, škol, nákupních center a podobně. Kombinovaná poptávka po energii do obytných a komerčních budov by měla do roku 2040 vzrůst o přibližně 25 procent. Přibližně 90 procent tohoto růstu poptávky bude pokryto elektřinou. Mezi lety 2015 a 2040 stoupne průměrná celosvětová spotřeba elektřiny domácností o 30 procent a tento růst potáhnou rostoucí ekonomiky zemí, které nejsou členy OECD.

 

Jak se bude v následujících letech vyvíjet spotřeba pohonných hmot?

Od roku 2015 do roku 2040 budou inovace v dopravě znamenat výrazné zvýšení spotřeby paliv u osobních a užitkových vozidel. Uvidíme také posun v typech energie používaných pro výrobu elektřiny, vedené zemním plynem a obnovitelnými zdroji energie. Podíl uhlí jako zdroje na celosvětové výrobě elektřiny nyní značně klesl a tento trend bude pokračovat, čím dál větší pozornost budou dostávat na emise méně náročné zdroje, jako je zemní plyn, jaderná, větrná a solární energie. Prvním výsledkem bude další zpomalení růstu globálních emisí oxidu uhličitého. Emise CO2 související s energetikou pravděpodobně vyvrcholí kolem roku 2030 a pak začnou klesat – což je o to pozoruhodnější, že se očekává, že globální HDP se v období let 2015 až 2040 zdvojnásobí. ExxonMobil do této oblasti značně investuje. Spolu se Synthetic Genomics Inc. nedávno oznámil průlom ve výzkumu výroby pokročilých biopaliv z řas. Snaží se zvýšit schopnost řas přeměňovat sluneční energii na tuk bohatší biomasu, a to je teprve začátek.

ExxonMobil zaměstnává více než 2200 vědců s titulem Ph.D. a 5000 zaměstnanců ve výzkumných a technologických divizích po celém světě. Jaké jsou priority ExxonMobil v oblasti vývoje a inovací? Jaké technologie budou podle Vás klíčové?

Lidská vynalézavost a inovace jsou pro dodávky paliv a nových potřebných energetických produktů zásadní. ExxonMobil je na vědě a technologiích postaven. Zaměstnáváme více než 2200 vědců a v našich výzkumných centrech po celém světě pracuje 5000 zaměstnanců. Každý rok investujeme do našeho výzkumu a vývoje okolo miliardy dolarů. Naším cílem je vyvinout průlomové technologie, ze kterých bude mít prospěch jak naše firma, tak společnost a životní prostředí. Společnost ExxonMobil provádí špičkový výzkum a vývoj jak přímo ve vlastních výzkumných centrech, tak prostřednictvím partnerství s dalšími průmyslovými odvětvími a financováním výzkumných projektů na akademické půdě i v nevládních organizacích. Jsme hrdí na to, že díky těmto výzkumným iniciativám byla v roce 2015 společnost ExxonMobil jmenována jedním ze 100 globálních inovátorů (žebříček Thompson Reuters) za celkové množství patentů, úspěšnosti patentových grantů a jejich dosah.

Co si myslíte o nástupu elektromobilů? Jak rychle a jakou pozici budou na trzích získávat? Kde by měl být jejich podíl růst nejrychleji, bude to USA, Evropa nebo Asie? Co si vy sám myslíte o Tesle a budoucnosti samořiditelných automobilů?

Prognóza společnosti ExxonMobil o vývoji energetiky odhaduje, že se spotřeba elektrické energie v dopravě v letech 2015 až 2040 více než zdvojnásobí. Elektromobily představují rostoucí segment trhu malých až středně velkých automobilů v Evropě. Očekává se, že tento trend bude pokračovat i s ohledem na pokles ceny baterií. Zatímco množství elektromobilů poroste pouze v určitých oblastech, globální dopravní trh bude i nadále ovládán konvenčními vozy, a to z důvodu nižších nákladů, funkčnosti a efektivnější spotřeby paliva. Největší nárůst čeká hybridní vozidla.

Dlouholetým manažerem, předsedou představenstva a generálním ředitelem koncernů ExxonMobil byl Rex Tilleroson, který v současnosti působí jako ministr zahraničí Spojených států v administrativě Donalda Trumpa. Jak si podle Vás ve složité roli vede?

Pan Tillerson byl významným a vysoce respektovaným výkonným ředitelem této společnosti a přejeme mu v nové funkci mnoho úspěchů.

Rainer Bogner (56) byl jmenován Lead Country Managerem ExxonMobil BSC Czechia v únoru 2017. Pochází z Rakouska, v energetice pracuje více než 30 let. Do ExxonMobil nastoupil v roce 1986 do vídeňské kanceláře. Mezi lety 1990 a 2017 pracoval v řadě poboček, v Německu, Velké Británii a Belgii.

Newsletter