Raketa Facebook poráží očekávání. Wall Street smíšená

Dnešní večer se vyjma zasedání Fedu ubíral rovněž k pokračující výsledkové sezóně amerických firem. Terčem pozornosti byl především provozovatel známé sociální sítě Facebook. Jak se ukázalo, všechna očekávání zaostala za skutečností a firma tak reportovala výrazně lepší čísla.

Facebook dosáhl za 1Q 2016 zisk na akcii upravený o jednorázové položky o velikosti 77 centů, přičemž očekáváno bylo 62 centů. Čistý zisk pak dosáhl 52 centů na akcii, což  odpovídá 1,51 miliardám dolarů, tedy v meziročním srovnání s 509 miliony dolarů jde o více jak 196% nárůst. Tržby pak skončily na 5,38 miliardách dolarů, očekáváno bylo 5,26 miliard USD.

Nově byla ohlášena emise akcií typu „C“, které nejsou spojeny s hlasovacími právy. Jedna akcie typu „A“ může být rozdělena na dvě typu „C“ (obdobně to již dříve provedl Google). Tento krok tak ve výsledku umožní CEO společnosti Markovi Zuckerbergovi prodat část svých akcií, aniž byl ztratil kontrolu nad firmou.

Co se týče počtu uživatelů, Facebook jich měsíčně registroval za poslední kvartál 1,65 miliardy, což je nad predikcí Wall Street ve výši 1,63 miliard. Z hlediska tržeb si vedla nejlépe mobilní reklama, která dosáhla podílu 82 % v porovnání se 73 % z předchozího roku. Firma rovněž ohlásila, že pracuje na dostatečně velkém hotovostním polštáři, který aktuálně čítá 20,62 miliardy dolarů.

Akcie Facebooku v aftermarketu rostou o více jak 9 %.

Co se týče indexů, S&P 500 vzrostl o +0,16 %, což odpovídá 2095,2 bodům. Dow Jones je výše o 0,28 % až na 18 041,6 bodů. Technologický Nasdaq spadl především vinou Applu (více jak -6 %). Odpis -0,51 % tak benchmark dostal na 4863,14 bodů.

Z dnešních událostí stojí za zmínku i večerní zasedání Fedu. Banka ponechala sazby beze změny v pásmu 0,25 až 0,5 %, přičemž upozornila na to, že je jasně patrné zpomalení ekonomické aktivity. „Růst výdajů domácností zmírnil, ačkoliv jejich reálný příjem se poměrně solidně zvýšil. Sentiment spotřebitelského sektoru zůstává beze změny,“ zaznělo od Fedu.

Plán dvou kol úrokového navyšování tudíž zůstal beze změny, přičemž většina očekávání je podle agentury Bloomberg nastavena na druhou polovinu letošního roku. Ještě předtím přišla týdenní změna počtu žádostí o hypotéku, která klesla o -4,1 %. Následovaly březnové rozjednané prodeje domů. Ty skončily meziměsíčním růstem až na +1,4 %.

Dolar po Fedu oslabil až na 1,131EURUSD.

Newsletter