Rakety na Blízkém východě: Dražší ropa, slabší koruna a euro

Klíčové body

  • Česká koruna oslabuje. Jako riziková měna trpí eskalací konfliktu na Blízkém východě. Rizikem je další oslabení.
  • Euro oslabuje proti dolaru. Americká ekonomika je v lepší kondici a úrokový diferenciál působí ve prospěch dolaru.
  • ČNB zpomalí pokles úrokových sazeb kvůli rizikům růstu cen komodit a v sektoru služeb. Může dojít ke zpomalení ekonomického růstu v ČR proti prognózám.
Zdroj: Depositphotos

Guvernér České národní banky Aleš Michl ve své komunikaci potvrdil, že bankovní rada bude opatrná při snižování úrokových sazeb, aby nedošlo k vzedmutí nové inflační vlny. Přestože se úrokové sazby stabilizovaly poblíž 2% inflačního cíle, existuje řada proinflačních rizik. Jedním z nich je už stará známá dynamika cen v sektoru služeb, druhým pak nad očekávání vyšší plánované deficity veřejných financí. Třetím a relativně novým rizikem je eskalující konflikt na Blízkém východě. Tato nestabilní oblast je bohatá na zásoby ropy. Problémy v ní tak vedou k růstu její ceny, který by působil proinflačně. Čtvrtým rizikem je pak možné zrychlení tvorby peněz v ekonomice plynoucí z případného výrazného oživení úvěrové aktivity.

Česká národní banka v probíhajícím cyklu poklesu úrokových sazeb snížila základní úrokovou sazbu o 275 bazických bodů, tedy 2,75 procentního bodu ze 7 % na 4,25 %. Na posledních dvou zasedáních zpomalila centrální banka tempo poklesu na 25 bodů na každém z meetingů. Guvernér Michl odmítl dát přesnou informaci o hodnotách úrokových sazeb pro další měsíce. To je dobře. Centrální bankéři by se neměli zavazovat k budoucím krokům v oblasti nastavení měnové politiky, protože by jim to pak svazovalo ruce v případě změny v očekávaném vývoji inflace a ekonomiky.

Jedna taková změna přišla v posledních týdnech a druhá pomalu otevírá dveře. Státní rozpočet pro letošní rok nakonec skončí ve větším než plánovaném deficitu kvůli povodním. Lze však očekávat, že se významná část vyčleněných prostředků pro letošní rok přesune do roku dalšího. Takže i inflační tlaky ze zvýšených veřejných výdajů budou cítit spíše až v dalším roce. Navýšení vládních výdajů pro další rok proti původnímu plánu tak bude na úrovni mezi 20 až 30 miliardami korun. Inflační tlak z toho plynoucí tak zřejmě nebude příliš silný.

Druhým problémem je pak eskalace konfliktu na Blízkém východě, kde došlo k odvetnému raketovému útoku na Izrael ze strany Íránu – jednoho z největších producentů ropy na světě. Konflikt je navíc poblíž Saudské Arábie a dalších významných producentů ropy, které tento konflikt bude ovlivňovat. Americké ministerstvo zahraničí potvrdilo postoj USA, že Izrael má „právo“ na odvetu za tento raketový útok. Čekáme tak, jak se bude situace dále vyvíjet. Při další eskalaci nelze vyloučit, že budou do konfliktu zatažení další spojenci Izraele a západu. Eskalace problému v regionu může vést k útokům na ropné rafinerie a omezení těžby ropy. To by znamenalo růst ceny ropy na světových trzích. Jak to tak bývá, tak růst světových cen ropy má negativní vliv na růst globální ekonomiky. Evropa, která je na dovozu ropy velmi silně závislá, by na toto doplatila výrazně více než například USA, které mají vlastní velká naleziště.

Koruna oslabuje. Jako riziková měna trpí při rostoucím geopolitickém napětí. Při eskalaci konfliktu na Blízkém východě lze očekávat přetrávající rizika oslabení koruny. Kurz koruny je dále do jisté míry navázán na kurz eura. V eurozóně situace také není růžová. Vedle geopolitických problémů stále čekáme na ekonomickou obnovu stagnujícího Německa. Data z ekonomiky v USA jsou podstatně lepší než ta evropská, což tlačí na silnější dolar a slabší euro. Zároveň nezapomínejme, že úrokové sazby v eurozóně jsou níže než v USA, takže úrokový diferenciál hovoří ve prospěch USA. Dále vidíme, že pokles úrokových sazeb v USA do konce roku proti očekáváním zpomalí. Nejistoty na globální scéně vedou k posílení dolaru, který působí jako bezpečný přístav. Zároveň ve prospěch dolaru bude působit kladný úrokový diferenciál. Rizika jsou na straně oslabující koruny, slabšího eura a silnějšího dolaru.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,1029 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,84 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0996 do 1,1082 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,34 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,97 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,30 až 25,41 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,85 do 23,08 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo

Newsletter