Americké výnosy včera klesly, dnes pohyb korigují. Dolar zpevnil pod 1,1380 za euro. Koruna se obchoduje pod 24,95 za euro. Proti dolaru ve ztrátě nad 21,90.

Rakouské dilema

Tak nám málem zvolili Norberta Hofera prezidentem Rakouska. Sice o pár tisíc hlasů nakonec vyhrál jeho zelený protikandidát, strach z Hofera byl velmi citelný. Dle českého mediálního ohlasu to vypadalo, jako by nám zabili Ferdinanda. Nedivím se zkreslování a strašení, stalo se to u nás zvykem. Nese to navíc pečeť onoho náhlého vyvření hluboké znalosti rakouských politických reálií. Stačí jen odložit korán čtený v originále a vypustit další zadržované moudro a rady. Ale ono je to jinak.

Primárně: I když rakouský prezident má z Ústavy větší pravomoci než český, fakticky se jim vždy vyhýbá a s patřičnou „K und K“ noblesou se věnuje reprezentaci. Hofer byl politik vyrostlý v rakouské politické kultuře, o jejíž úrovni se nám může tak akorát zdát, a tudíž ji sotva umíme chápat. A bez ohledu na korespondenční hlasy, a i kdyby uspěl jeho protikandidát, jedno je jisté: Rakušané nemají v povaze, na rozdíl od jiných národů, si do Hofburgu posadit důsledného egocentrika; to platí o obou kandidátech.

Nejtěsnější rakouské volby: Hofer poražen, prezident je zelený

Výsledek volby je primárně vyústěním bezradnosti a amatérismu dvou tradičních politických stran, které desetiletí ovládají politiku. Aktuální migrace s tím má co do činění jen velmi málo, ale pro předvolební rétoriku Svobodných je žádoucí. Ovšem v zemi s nejvyšším podílem (dobře) integrovaného muslimského obyvatelstva (10 %) v Evropě, je to fakticky úsměvné. Ostatně pro tradiční katolicismus zakódovaný v Rakušanech ze 70 % plnících kostely bez ohledu na stranickou příslušnost je myšlenka solidarity s trpícími víc jak výrazná. To si samozřejmě neumíme představit taky.

Zakopaný pes je v tom, že do rakouské politiky vstoupily s novou generací politiků přelomu milénia podobné manýry i problémy, jako potrefily Česko. A navíc černo-červený systém sociálního státu dostal na frak zejména s problémy souvisejícími s důchodovou, sociální i zdravotnickou reformou. To jsou věci znepokojující obyvatelstvo zvyklé ještě nedávno odejít v 55 do důchodu, dojít si ke kadeřníkovi a posedávat u sachru. Že chtějí změnu? No kdo by nechtěl.

Ale sama figura prezidenta není pro zemi podstatná, ani pro změnu ne. Rozhodující budou až parlamentní volby a je jistě dobře, že jak lidovci, tak socialisté dostali přes prsty. Ona jakási „destabilita“, jak to cítí Rakušané, ještě pár let vydrží. Změní to až nástup nové generace politiků z tradičních stran – vzdělaných nejen politicky, hodnotově koherentních a nezlomených klientelismem; ta nahradí generaci současnou. Na rozdíl od nás Rakousko tuhle skupinu už kultivuje. „Rozdíl mezi Českem a Rakouskem není v existenci problémů, ale politické kultuře a produkci elit. Pokud jí zanedbají politické strany, vylížou si to, jenže u nás přetrvává v občanech. A tohle Čechům chybí“, povídal mi onehdy u večeře emeritní vicekancléř Erhard Busek. “Koukni, kam jste to dotáhli od listopadu.“ Erhard svoji zem dotáhl do EU. „V kritice a radách jste machři, ale koho jste si zvolili na Hrad i na svoji neschopnost udržet si svobodu, jaksi zapomínáte“. A tohle bychom si měli z rakouských voleb odnést především.

Text byl psán pro ceskesouvislosti.cz

 

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahemJak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme! – CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter