Americké výnosy i po slabé aukci 7letého bondu klesly. Dolar oslabila vinou komentářů z Fedu nad 1,1000 za euro. Měnám regionu pomohl slabý dolar a pokles výnosů. Koruna pod 24,30 za euro.

Ranní briefing: Americký dolar na 11měsíčních maximech

Dolar se vůči euru ocitá na svých 11měsíčních maximech poté, co obchodníci zvýšili sázky na to, že Federální rezervní systém přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb v příštím roce. Americká měna se vyšplhala na nejvyšší úroveň za posledních šest měsíců vůči svým významným protějškům, libra se ocitá na čtyřměsíčních minimech. Australský dolar klesá třetí den po sobě poté, co index hodnotící podmínky v čínské výrobě klesl více, než ekonomové předpovídali.

„Euro, jen a libra vůči dolaru oslabují, protože záznam ze setkání Fedu se nesl na více jestřábí notě, než lidé očekávali,“ řekl Marito Ueda, generální ředitel měnového brokera FX Prime Corp.

Americký dolar se momentálně obchoduje na 1,32589 za euro poté, co se dotkl 1,3242 dolaru, nejsilnější úrovně od 10. září. Kurz americké měny vůči japonské je momentálně 103,746 a je tak blízko svých 5měsíčních maxim. Měnový pár GBPUSD se obchoduje za 1,65822 a ocitá se tak na svých 5měsíčních minimech. A pak tu máme českou korunu, která včera po více než dvou letech uzavřela nad hranicí 21.00 korun za dolar. Vyplnila se tak naše včerejší predikce ohledně očekávané ceny. Kurz EURCZK se momentálně ocitá na 27,889.

Obchodníci s futures dávají 53procentní pravděpodobnost tomu, že Fed zvýší svoji referenční úrokovou sazbu nejméně na 0,5 procenta do června příštího roku.

Dolar posílil o 1,9 procenta v posledním měsíci, nejvíce ze všech deseti hlavních rozvinutých národních měn sledovaných korelačně váženými indexy agentury Bloomberg.  Euro kleslo o 0,4 procenta a jen se snížil o 0,7 procenta.

Příliš rychlý růst

Technické ukazatele naznačují, že zisky dolaru přicházejí až příliš rychle. 14denní RSI vůči jenu vzrostl na hodnotu 77, zatímco odpovídající ukazatel vůči euru vyšplhal na 75. U obou se tak indikátor ocitá nad úrovní 70, což někteří obchodníci vidí jako signál překoupenosti trhů.

„Z důvodu rapidního růstu americké měny je zde prostor i pro menší korekci,“ říká Tomohito Katagiri, analytik firmy Ueda Harlow, která poskytuje marginální obchodní služby. „Přesto však v tuto chvíli nevidím žádný důvod k prodeji dolaru.“

Libra se ocitá na nejnižší úrovni od 4. dubna před dnešním uvolněním údajů britských maloobchodních tržeb za měsíc červenec.

Newsletter