Dolar dnes kulminuje pod svým téměř 11měsíčním maximem vůči koši měn. Zastavení jeho růstu lze vysvětlit reakcí na páteční údaje z amerického trhu práce, jež zastavily spekulace o možném zvýšení sazeb americkým Fedem dříve, než se očekávalo. Dolarový index se ustálil na úrovni 81,299 a zůstává tak pod svým maximem 81,573, jehož se dotkl minulý čtvrtek. Býčí sentiment u dolaru byl poněkud oslaben pátečními údaji, ukazujícími na zpomalení růstu zaměstnanosti v USA a procentuální růst nezaměstnanosti.
Euro se pohybuje v blízkosti 1,3425 dolaru a zůstává tak poblíž svému osmiměsíčnímu minimu na 1,3366. Jednotnou měnu 18 členských zemí EU by mohl čekat mírný nárůst, vzhledem k potenciálu krytí některých z krátkých pozic, řekl obchodník v japonské bance v Singapuru. „Euro má tendenci se pohybovat opačným směrem, než většina očekává,“ sdělil.
Podle údajů finančních odborníků, spekulanti s měnou v poslední době zvýšili své medvědí sázky proti euru na nejvyšší úroveň za poslední dva roky. Dolar klesl o 0,1 procenta proti jenu na 102,49 a zaznamenává tak náhlý pokles ze svých 4měsíčních maxim 103,15, která byla spatřena minulý týden.
„I nadále věříme, že dolar bude pokračovat ve svém nárůstu nejen vůči euru ale i jenu,“ napsali ve svém doporučení klientům analytici BNP Paribas. Výraznější pohyby dolaru proti euru a jenu by měly nastat před rozhodnutím měnové politiky Evropskou centrální bankou a Bank of Japan později v tomto týdnu.
Australský dolar jen omezeně reagoval na sdělení australské centrální banky, jež ponechá svou klíčovou sazbu na rekordním minimu 2,5 procenta. Předtím však australský dolar mírně klesal, poté co průzkum soukromého sektoru služeb v Číně ukázal, že jeho růst výrazně zpomalil v červnu, a dostává se na nejnižší úroveň za posledních devět let.
Čínský sektor služeb prudce šlápl na brzdu
Australský dolar se vůči tomu americkému ocitá na úrovni 1,0708. Co se týče české koruny, tak ta během dneška mírné oslabuje a dostává se na úroveň 20,5645 vůči dolaru a vůči euru na 27,6077.