Ranní briefing: Euro pod prodejním tlakem

Nedávné optimistické údaje z Velké Británie dávají investorům záminku přesunout své pozice držené v euru směrem k britské měně. I to se podepisuje na rozsáhlém poklesu eura v posledních dnech, což dává určitý komfort Evropské centrální bance, jež věří, že slabé euro dokáže nastartovat evropskou ekonomiku . Euro se vůči jenu obchoduje na novém pětiměsíčním minimu 137,33 a vůči libře na 0,7903. Měnový pár EURUSD je momentálně na úrovni 1,35325, tedy poblíž svého měsíčního minima.

„Současné německé ekonomické údaje nejsou tak silné, což podporuje deflační obavy některých bankéřů z ECB. Rozdíl v měnových politikách mezi ECB a jinými centrálními bankami škodí euru,“ řekl Kyosuke Suzuki, ředitel forexové divize v Société Générale v Tokiu.

Po výrazném posílení britské inflace jsou stále více slyšet dohady o potenciálním zvýšení britských úrokových sazeb později v tomto roce. Avšak středeční údaje z britského trhu práce poněkud zklidnily tyto dohady. Přesto, měnová politika ve Velké Británii stojí v ostrém kontrastu s eurozónou, kde je potenciál, že ECB přistoupí k dalšímu uvolňování.

„Věříme, že momentální ekonomická situace v eurozóně zvyšuje riziko, že ECB bude nucena zahájit další nekonvenční opatření,“ napsali analytici Barclays v poznámce pro své klienty. „Na otázky typu kdy nebo jak je těžké odpovědět, každopádně ale existují silné náznaky, že slabší euro může být jedinou možností k oživení ekonomiky.“

Slabost eura pomohla zvednout index dolaru na měsíční maximum 80,577. Dolar stagnuje vůči jenu na 101,50, poté co nastal prodejní tlak kolem hranice 101,80.

Dolar mírně zaostává za výkonností svého kanadského protějšku, poté co Bank of Canada vyjádřila neutrální postoj vůči dalším krokům ohledně úrokových sazeb. USDCAD klesá na úroveň 1,07328, poté co se vyšplhal na své třítýdenní maximum 1,0795 dolarů.

Newsletter