Ranní briefing: FX trhy s napětím vyčkávají údaje z amerického trhu práce

Dolar míří za třemi po sobě jdoucími týdny zisků vůči euru, nejdelším úsekem v posledních dvou měsících, jako znamení trvalého amerického ekonomického oživení a potenciálu zvýšení úrokových sazeb americkým Fedem.

Bloomberg Dollar Spot Index se blíží své nejsilnější úrovni od letošního března a to z důvodu předpokladu údaje vysokého počtu nových pracovních míst, jehož zveřejnění je plánováno na 14:30, a inflace poblíž cílené úrovně Fedu. Dolar vůči jenu zaznamenává 11. růstový den v řadě, což je nejdelší časový úsek od roku 2001. Australský dolar míří k týdenní ztrátě poté, co údaje z čínského průmyslu nedostály očekáváním. Většina asijských měn klesá, včetně jihokorejského wonu.

„Dostali jsme údaje potvrzující, že americká ekonomika je trochu silnější, než se dříve myslelo, a Fed se pomalu blíží směrem k normalizaci své měnové politiky,“ řekl Jan Chan, ekonom v ST George Bank Ltd v Sydney. „Toto by mělo hovořit ve prospěch  růstového trendu dolaru.“

Dolar se obchoduje za 1,3383 dolaru za euro. Americká měna roste vůči jenu o více než 0,1 procenta na 102,956 a rozšiřuje tak svůj týdenní zisk na 1 procento. Euro přidává 0,1 procenta a dostává se na úroveň 137,81. Koruna se vůči dolaru obchoduje v téměř nezměněné podobě v kurzu 20,6525 a vůči euru mírně klesá na 27,6491. Bloomberg Dollar Spot Index, který sleduje americkou měnu vůči koši 10 hlavních měn, je na úrovni 1,022.63, což znamená 0,8procentní nárůst během tohoto týdne.

Růst pracovních míst

Američtí zaměstnavatelé přidali 230.000 pracovníků v červenci a míra nezaměstnanosti zůstala na téměř šestiletém minimu 6,1 procenta, odhadují ekonomové v průzkumu Bloomberg zhotoveném před vyhlášením dnešních dat americkým ministerstvem práce. Výdaje na osobní spotřebu, jež slouží Fedu jako ukazatel inflace, se zvýšily meziročně v červnu o 1,7 procenta, po 1,8procentním květnovém růstu, jenž byl nejvyšší od roku 2012.

Prémie u opcí na nákup měnového páru USDJPY vzrostla na osmiměsíční maximum. Dolar posílil o 2,4 procenta v minulém měsíci, nejvíce ze všech 10 rozvinutých národních měn sledovaných korelačně váženými indexy Bloombergu. Jen získal 0,8 procenta, zatímco euro oslabilo o 0,1 procenta.

Australský dolar míří za svou největší týdenní ztrátou poté, co index čínských nákupních manažerů pro průmysl od HSBC dosáhl úrovně 51,7 v červenci, což je o 0,3 bodu méně, než v předchozím měsíci.

Většina asijských měn padá vůči dolaru. To lze zdůvodnit tím, že investoři momentálně spíše inklinují k americká měně. Filipínské peso klesá o 0,5 procent na 43,69 za dolar, won zažívá pokles o 0,8 procent na 1,036.39 a malajsijský ringgit oslabuje o 0,6 procenta na 3,2133 dolarů.

Newsletter