Ranní briefing: Volatilní jen, slabý australský dolar

Po včerejším nárůstu hodnoty jenu vůči dolaru, zažívá japonská měna mírný pokles a reaguje tak na zprávy japonského vládního investičního fondu, jenž plánuje zvýšit alokaci svých aktiv do domácích akcií. Měnový pár USDJPY se momentálně obchoduje za 102,280 poté, co včera klesl na 10denní minima 101,76.

Jen padá po nárůstu tokijské burzy způsobeném prohlášením japonské GPIF, jež plánuje vyčlenit více než 20 procent svých prostředků pro nákup domácích akcií ve srovnání s aktuálně cílenou hodnotou 12 procent. Zdroje obeznámené s plány fondu sdělily, že GPIF bude pravděpodobně snižovat své pozice u japonských vládních dluhopisů na zhruba 40 procent ze současných 60 procent a může také zvýšit investice do světových akcií.

Australský dolar prudce klesá, momentálně až o 0,9 procent na 0,9263, tedy svoji nejnižší úroveň od začátku června, poté co data ukázala nečekaný skok v domácí míře nezaměstnanosti, jenž vyskočila na 12leté maximum 6,4 procenta v červenci. Tato zpráva je velkým zklamáním a mohla by oživit spekulace o dalším snížení úrokových sazeb. Reserve Bank of Australia drží svoji klíčovou úrokovou sazbu na rekordním minimu 2,5 procenta.

„Je nepravděpodobné, že RBA změní svůj politický postoj na základě jedné sady údajů,“ řekl Divya Devesh, FX stratég Stranard Chartered Bank v Singapuru. „Neočekáváme, že budeme svědky změny v jejich postoji. Pořád si myslím, že centrální banka zůstane v nadcházejících měsících neutrální,“ řekl Devesh.

Euro se pohybuje na hranici 1,33714 vůči dolaru před dnešním zasedání ECB. Očekává se, že ECB ponechá úrokové sazby beze změny a bude tak nadále čekat na to, až její červencové kroky, kdy snížila úrokové sazby na rekordní minima a stala se první velkou centrální bankou, jež účtuje banky pro vypořádání vkladů přes noc, začnou mít kýžený efekt. Trhy budou sledovat, jak prezident ECB Mario Draghi charakterizuje současný stav ekonomiky, vzhledem k tomu, že rizika pro německou ekonomiku rostou a vliv ruských sankcí a geopolitická rizika mohou snížit výhled ECB.

Česká koruna po včerejším prolomení hranice 28,00 korun za euro a následném poklesu zpět ke 27,796 dnes znovu klesá momentálně na úroveň 27,8308 a potvrzuje tak svůj klesající trend z předešlých dní. USDCZK se obchoduje za 20,8105.

Newsletter