Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabila směrem k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje pod 1,0900 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Razantní zvýšení sazeb koruně nestačilo

Klíčové body

  • ČNB na červnovém zasedání zvýšila sazbu na 7 %.
  • ČNB pokračuje v intervencích, korunu nenechala oslabit nad 24,75 EURCZK.
  • Intervence jsou mimořádný nástroj, ČNB neplánuje korunu podporovat do nekonečna.
Zdroj: Depositphotos

Česká národní banka na svém červnovém zasedání zvýšila úrokové sazby nejrazantněji v aktuálním cyklu. I tak zvýšení úroků o 125 bazických bodů pro obchodníky znamenalo zklamání. ČNB poté pokračovala v devizových intervencích a koruně nedovolila výrazněji oslabit.

Po zveřejnění rozhodnutí o sazbách koruna oslabila zhruba o 5 haléřů, kde narazila na velmi pravděpodobně uměle vytvořenou rezistenci na cenové hladině 24,75 za euro. Z grafu níže je zřejmé, že právě tato hranice je pro ČNB onou hladinou, nad kterou oslabení koruny centrální banka nechce dopustit.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Pokud se podíváme na tržní reakci z pohledu očekávání zaceněných peněžním trhem a z pohledu průzkumu mezi analytiky, je vidět, že zde panoval rozkol. Analytici byli ohledně počínání ČNB poněkud střídmější, když se shodovali na zvýšení sazeb o jeden procentní bod. FRA sazby poukázaly na zacenění zvýšení sazeb dokonce o 150 bazických bodů. Realita byla přesně mezi těmito odhady a tržní reakce správně odpovídala zklamání z pohledu peněžního trhu. FRA sazby v reakci na zveřejnění rozhodnutí o sazbách poklesly o zhruba o 20 bazických bodů a koruna náležitě oslabila.

Během tiskové konference koruna chvilkově posílila zpět k 24,70 EURCZK, ve zbytku dne se už pak ale držela v blízkosti 24,75 EURCZK, kde se obchoduje i dnes ráno. ČNB tak od včerejšího zasedání prakticky jistě intervenuje, aby tuto hranici chránila a koruna neoslabila na nežádoucí úrovně. Guvernér Rusnok na své poslední tiskové konferenci řekl, že cílem intervencí není určitá hladina kurzu nebo zbavení se určitého objemu devizových rezerv. To je však myšleno ve smyslu umělého posílení koruny na určitou hladinu. Ochrana koruny před přílišným oslabením tak evidentně svoji hranici má a tou je právě oněch 24,75 EURCZK.

Na tiskové konferenci padaly i dotazy ohledně smyslu intervencí, například zda chce ČNB dlouhodobě bojovat proti fundamentům, které napovídají, že by měla být koruna slabší. Rusnok novináře obeznámil s tím, že se bankovní rada na týdenní bázi schází a po následném reportingu prodlužuje platnost aktuálního intervenčního režimu. Česká národní banka tak není zavázána odprodeji určitého objemu devizových rezerv a ani nehodlá dlouhodobě manipulovat s kurzem.

Guvernér zopakoval, že se jedná o mimořádný doplňkový nástroj měnové politiky, který si ČNB vzhledem k objemu devizových rezerv momentálně může dovolit. Jak se k aktuálnímu intervenčnímu režimu za týden postaví nově složená bankovní rada, je neznámou. Pokud by se však rozhodla toto opatření zrušit, korunu by čekal silný výprodejní tlak a období vyšší volatility.

Co se týče dnešního dne, mezi hlavní události z ekonomického kalendáře bude patřit zveřejnění červnových PMI indikátorů v Německu, eurozóně a USA. Pokračovat bude guvernér Fedu Powell, který naváže na včerejší první část jeho tlumočení půlroční zprávy v kongresu. V regionu nás čeká pouze maďarská nezaměstnanosti za květen a polská květnová peněžní zásoba.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0547 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,17 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0456 do 1,0585 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,73 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,44 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,66 až 24,75 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,33 do 23,64 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistic

Newsletter