RB: Letos vsaďte na riziková aktiva, korekci využijme k nákupům

Do čeho se vyplatí letos investovat a čemu se raději vyhnout? Inspirovat se můžete investiční strategií, kterou v minulém týdnu představila Raiffeisenbank. Banka, která v loňském roce spravovala 17,4 miliardy Kč, v letošním roce věří spíše rizikovějším investičním instrumentům, tedy v první řadě akciím, dále nemovitostem, energiím a komoditám, ale také korporátním dluhopisům či dluhopisům států s horším ratingem.

Akcie mají potenciál

„Jednoznačně věříme akciovým trhům,“ uvedl investiční ředitel Raiffeisenbank Michal Ondruška. Podle něj bude rizikovější instrumenty, jako jsou akcie, podporovat zejména příznivý hospodářský růst a rostoucí korporátní zisky. „Pro letošní rok by například americké firmy měly zaznamenat růst zisků řádově o 10 %, což je opravdu hodně,“ upozornil Ondruška s tím, že v loňském roce zisky amerických firem stagnovaly. To se projevovalo i v rámci roku zvýšenou turbulencí vývoje akciových indexů. Pro letošní rok jsou relativně vysoká očekávání na růst ziskovosti firem, což je velký podpůrný prvek pro akciové trhy, dodal.

Vývoj akciových trhů se v posledních několika měsících vyznačoval zvláště silným růstem a někteří odborníci varují před tím, že mohou být nadhodnocené. „My se na to díváme tak, že skutečně jsou lehce nadhodnoceny, ale pokud si do té současné ceny diskontujeme budoucí růst zisků firem, tak je tam stále potenciál dalšího posílení akciových trhů,“ uvedl Ondruška.

Korekce? Příležitost!

I přes značný optimismus Raiffeisenbank nevylučuje krátkodobý pokles. „Každý rok přišla na trzích nějaká korekce a odborníci se shodují, že i letos se dá očekávat, že nějaká korekce přijde. Otázkou je, jak významná ta korekce bude,“ uvedl generální ředitel Raiffeisen investiční společnosti Jaromír Sladkovský. „Pokud přijde korekce na akciové trhy, tak to jednoznačně vidíme jako investiční příležitost, protože fundamentální ukazatele, které jsou za tím trhem, jsou z našeho pohledu relativně silné,“ řekl Ondruška. V horizontu jednoho až dvou let tak očekává banka ekonomický růst, jehož případná rizika nespatřuje v oblasti ekonomiky jako takové. „Pokud by něco přišlo, tak to bude spíše z politické oblasti,“ doplnil Sladkovský.

Volební smršť v Evropě startuje. Co se stane s eurozónou?

Shortovat, či neshortovat?

Farmaceutika a telekomunikace zatím nebrat

A které akcie jsou podle Raiffeisenbank nejzajímavější? „Preferujeme růstové regiony, jako jsou Spojené státy americké, preferujeme Evropu, která je relativně levnější v porovnání s ostatními trhy a preferujeme takzvané rozvíjející se trhy,“ řekl Ondruška.

Ze sektorů banka upřednostňuje zejména cyklické sektory, jejichž vývoj je spjat s vývojem ekonomiky. Doporučuje tak například technologický a finanční sektor, energie či průmysl. Naopak na defenzivní sektory, jako jsou například farmaceutika či telekomunikace, které jsou preferovány spíše v očekávání recese, podle Ondrušky čas ještě nenadešel. „Ono to jednou přijde, my nevíme kdy, ale myslíme si, že letos, ani v příštím roce to nebude, že před sebou máme skutečně minimálně rok dva celkem příznivého vývoje,“ dodal.

Finančník Pavol Krúpa: Chci 30 % a víc, proto sázím na tyto akcie

Realitní boom bude pokračovat

Vedle akcií věří letos Raiffeisenbank podle Ondrušky také alternativním investicím, jako jsou energie, komodity či nemovitosti. „My se domníváme, že ceny nemovitostí dále porostou,“ uvedl Ondruška s tím, že v tomto sektoru vidí velmi významný růstový trend, a domnívá se, že tento trend bude dále pokračovat. Je to podle něj dáno zejména nízkými úrokovými sazbami a vyšší poptávkou po nemovitostech, která v tuto chvíli mnohonásobně převyšuje nabídku.

Růstový potenciál vidí Raiffeisenbank také v energetice. „Domníváme se, že ceny komodit a zejména těch energetických porostou právě v kontextu celosvětového hospodářského růstu,“ poznamenal Ondruška.

Na dluhopisy pozor

Letošní rok bude podle jeho slov velmi zajímavý rok pro dluhopisové trhy a zejména pro korunové dluhopisy. „Očekáváme ukončení intervenčního režimu ČNB, což může přinést a pravděpodobně přinese zvýšenou rozkolísanost nejenom na měnových trzích, ale i na dluhopisových trzích,“ upozornil. Investiční strategie, kterou banka doporučuje pro letošní rok, je zaměřená na tzv. kredity, což jsou například klasické korporátní dluhopisy společností, jako je ČEZ, Volkswagen či Heineken, a také na dluhopisy států s horším ratingem, které jsou sice rizikovější, ale nabízí vyšší výnos. „A toho výnosu dosahujeme někde na pomezí investičního a spekulativního stupně, to je rating BBB a BB. Právě tam nám výnosy připadají dlouhodobě zajímavé,“ řekl Ondruška.

Z korunových dluhopisů z pohledu délky splatnosti Raiffeisenbank preferuje vzhledem k rostoucí inflaci spíše kratší splatnosti. „Pokud roste inflace, vznikají tlaky na nižší úrokové sazby,“ uvedl Ondruška „Nemyslíme si, že Česká národní banka v tuto chvíli přistoupí ke zvyšování úrokových sazeb, naopak je stále ve hře možné snížení úrokových sazeb, a to v kontextu ukončení intervenčního režimu,“ uvedl s tím, že „pokud by došlo k výraznému posílení koruny, má tak ČNB nástroj v podobě nižších úrokových sazeb, kdy naopak korunu bude oslabovat.“ Minimálně do ukončení intervenčního režimu sice podle něj sazby zůstanou tam, kde jsou, ale poté „začneme vnímat vyšší inflaci a podle toho se budou chovat i úrokové sazby. Takže pokud rostou úrokové sazby, je to spíše negativní zpráva pro dluhopisy s delší dobou splatnosti, jejichž ceny reagují poklesem,“ vysvětlil Ondruška. „Proto preferujeme kratší splatnosti, nebo dluhopisy s variabilním kuponem,“ dodal.

Vedle dluhopisů s delší dobou splatnosti banka podvažuje i dluhopisy v zahraničních měnách. Důvodem je podle Ondrušky snaha vyhnout se momentálně zdražujícímu měnovému zajištění proti výkyvům kurzu koruny po ukončení intervenčního režimu.

RB: ČNB ochlazuje očekávání, hra začíná

Newsletter