RBC: Ropa by mohla zamířít k 50 dolarům za barel

Ceny ropy, které se minulý týden dostaly na měsíční minima, by mohly atakovat úroveň 50 dolarů za barel. Jeden z největších komoditních analytiků Wall Street ale říká, že oživení cen je v letošním roce již na dohled. Šéfka strategie RBC Capital Markets Helima Croftová předpověděla, že ceny ropy zamíří vzhůru po setkání těžařů, které se uskuteční 17. dubna v katarské metropoli Dauhá. V následujících týdnech ale budou spíše nízké.

Croftová televizi CNBC řekla, že bude ještě nějaký čas trvat, než se ropa podívá na cenu 50 dolarů za barel. „Stále čekáme oživení cen ropy k 50 dolarů za barel ve 4. čtvrtletí,“ dodala. Další růst cen od úrovně 50 dolarů do 60 dolarů prý bude obtížnější kvůli uvolnění zásob složitější, což je obvykle pomalejší proces. Americká ropa WTI by podle Croftové před jednáním v Dauhá mohla klesnout k 35 dolarům za barel.

Přebytek dodávek na globálním trhu srazil ceny ropy od poloviny roku 2014 až o 70 procent. Z dvanáctiletého minima z tohoto února se však ceny díky vyhlídkám na koordinované omezení těžby už asi o 50 procent zvýšily.

Croftová připomněla, že země jako Saúdská Arábie či Rusko celý uplynulý rok shodně tvrdily, že s cenami ropy je vše v pořádku. Podotkla, že jejich rozhodnutí vůbec zmínit dohodu o možném zmrazení těžby ropy nastartovalo rally. Z vyjádření katarského ministra energetiky Muhammada Sáliha Sadá vyplývá, že 15 těžařů představujících asi 73 procent celosvětové produkce ropy se sejde, aby projednalo možnost omezení těžby. Divokou kartu ale nyní drží Írán, který hodlá zvyšovat těžbu a vývoz ropy, dokud tyto ukazatele nedosáhnou úrovní, na nichž byly před zavedením mezinárodních sankcí proti Teheránu.

Analytici upozorňují na to, že na trhu stále nabídka převyšuje poptávku. Croftová uvedla, že situace by se mohla změnit, pokud největším světoví těžaři budou jednat rychle. Když Saúdové zmrazí těžbu na lednové úrovni a ceny udrží celé léto, bude to znamenat omezení několika set tisíc barelů denně.

Saúdská Arábie, která je největším exportérem ropy na světě, se na zmrazení těžby předběžně dohodla na únorové schůzce s Ruskem, Katarem a Venezuelou. Rijád ale dal minulý týden na vědomí, že přistoupí ke zmrazení produkce na lednové úrovni pouze v případě, že stejný krok učiní i další těžařské země včetně Íránu.

 

Až jednou dojde ropa…

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 1. duben 2016

Newsletter