Řecké akcie na dvouletém dně. Zisk uhájil DAX

Řecký index Athex propadl o 9,24 procenta na dvouleté dno. Nejníž od září roku 2012 na 712 bodů a naopak výnos 10letých řeckých státních dluhopisů vzrostl na 10,781 % pod tlakem výsledku víkendových voleb, ve kterých zvítězila radikální levice Syriza. Mezi investory panují obavy, že by nová vláda mohla odstoupit od reforem, které jsou dohodnuty s mezinárodními věřiteli v rámci záchranného programu země.

Řecké banky stojí na vratkých nohách. Jejich akcie padají

Ve středu premiér Alexis Tsipras pořádal první zasedání a sdělil, že Řecko bude trvat na oddlužení země. Někteří analytici se obávají, že by se mohlo jednat o začátek zhroucení dohody výpomoci mezi Řeckem a trojkou věřitelů – Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond. Nakonec by to pak mohlo ohrozit členství Řecka v eurozóně.

FT: K řeckému oddlužení chybí vůle hodná státníků

Akcie řeckých bank Piraeus Bank SA poklesly o 30 % a Alpha Bank o 26,76 %, Eurobank Ergasias SA -25,9 %.

Hlavní index Stoxx Europe 600 poklesl o 0,17 %, německý DAX přidal 0,18 %, francouzský CAC -0,66 %, britský FTSE 100 -0,28 %. Akcie Electrolux vzrostly o 11,55 % díky lepším hospodářským výsledkům ve čtvrtém čtvrtletí. Nordea Bank +6,58 % zaznamenala 13% nárůst čistého zisku ve čtvrtém čtvrtletí. Společnost Tryg AS +3,11 % zavedla nová úsporná opatření na dosáhnutí svých finančních cílů. Naopak prudce poklesly akcie Siemens po horších výsledcích a akcie Antofagasta Plc -3,1 %. Těžební společnost publikovala cíle na rok 2015, které byly pod očekáváním analytiků.

Němečtí spotřebitelé jsou naladěni nejlépe za 13 let. Díky levné ropě

Z makroekonomických zpráv investoři obdrželi zápis důvěry spotřebitelů v Německu. Průzkum ukázal, že důvěra v únoru poroste, díky nižším cenám energie. Důvěra v největší ekonomice Německu roste na 9,3 b, proti prognóze 9,1 b.

Newsletter