Řecko ONLINE: 7 miliard eur přijde v pondělí

ONLINE:  Evropská komise dnes slíbila Řecku, že s ním zahájí jednání o detailech třetího programu finanční pomoci ze záchranného fondu eurozóny; komise tak učinila poté, co začátek rozhovorů státy eurozóny odsouhlasily. Atény mohou již v pondělí očekávat první peníze v podobě tříměsíčního překlenovacího úvěru ze staršího celounijního mechanismu, což jim umožní včasnou splátku Evropské centrální bance (ECB) i vrácení částky, kterou dluží Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF).

Podle místopředsedy Evropské komise pro euro Valdise Dombrovskise jednání o tříletém programu potrvají několik týdnů a jejich součástí může být i debata například o změnách způsobu splátek řeckého dluhu. Třetí záchranný program pro Řecko může dosáhnout až 86 miliard eur (přes 2,3 bilionu Kč) a podílet by se na měl měl i MMF. První pomoc mířící do Řecka už v pondělí má být v hodnotě 7,16 miliardy eur (přes 190 miliard korun).

Sledujeme online

21:53 Zemětřesení v řecké vládě: Padlo 10 odpůrců reforem

17:50 Podle odhadu zveřejněného agenturou Reuters odvrat řecké vládní politiky od reforem a od spolupráce s věřiteli za posledních devět měsíců až do změny postoje Atén před několika dny stál zadluženou zemi na ztracené produkci, poklesu hodnoty akcií a ztrátě kapitálu bank 63 miliard eur (1,7 bilionu Kč), tedy asi třetinu ročního výkonu řecké ekonomiky.

Experiment jménem SYRIZA obral Řeky o třetinu HDP

16:08 „Otázka udržitelnosti dluhu bude součástí jednání,“ řekl Dombrovskis. Připomněl, že závěry summitu eurozóny z pondělí hovoří o možnosti diskuse o změnách splátkového kalendáře a podobně, výslovně ovšem také odmítají možnost „osekání“ nominální výše masivního řeckého dluhu.

Už v pondělí podle eurokomisaře do Řecka poputuje 7,16 miliardy eur (přes 190 miliard korun) tříměsíčního překlenovacího úvěru ze staršího celounijního mechanismu známého jako EFSM (Evropský finanční stabilizační mechanismus). To umožní zemi včasnou splátku Evropské centrální bance (ECB) i vrácení částky, kterou už dluží MMF. Další splátka ECB čeká Řeky v polovině srpna, tehdy už by ale zřejmě měl být domluven „velký“ program v rámci ESM.

16:01 Evropská komise začne jednat s Řeckem o detailech třetího záchranného programu ze záchranného fondu eurozóny (Evropský stabilizační mechanismus; ESM). Uvedl to dnes místopředseda komise pro euro Valdis Dombrovskis.
14:40 Zelenou vládě k jednání dali také němečtí zákonodárci. Pro návrh nakonec zvedlo ruku 439 německých poslanců, proti jich bylo 119 a 40 se hlasování zdrželo. Spolkový sněm má celkem 631 křesel, hlasů bylo odevzdáno 598. Reuters připomněl, že nesouhlas s pomocí byl nyní větší než v případě únorového hlasování o prodloužení druhého záchranného balíku, kdy proti hlasovalo 32 zákonodárců.
13:41 Banky jsou připraveny otevřít své pobočky, musejí ale vyčkat na konečné povolení od řecké centrální banky. Jsou zde některé technické problémy, které zůstávají nevyřešeny, a také musíme čekat na schválení vládou,“ řekl agentuře Reuters jeden z činitelů řecké bankovní asociace. Další zdroj z centrální banky pak dodal, že banka spolupracuje s vládou, aby bylo možné otevřít banky co nejdříve.Řecké banky se zavřely 29. června v reakci na masivní výběry vkladů, kvůli kterým hrozil kolaps bankovního systému. Vláda současně s uzavřením bank omezila výběry z bankomatů na 60 eur denně a zavedla omezení pro pohyb kapitálu.
13:36 Poslanci v Rakousku dnes dali zelenou vládě, aby dál jednala o podrobnostech nového záchranného programu pro zadlužené Řecko, na němž se tento týden domluvili zástupci eurozóny. 
13:09 Podle agentury ANSA je možné, že se nakonec Tsipras rozhodne k významnější obměně kabinetu. Své rozhodnutí možná ale oznámí až poté, co parlament příští týden bude rozhodovat o další sérii reforem.
13:08  Řecký premiér Alexis Tsipras údajně chystá kvůli rebelii ve vlastní straně změny ve vládě, které by se měly dotknout těch členů kabinetu, kteří ve čtvrtek v parlamentu hlasovali proti reformám požadovaným věřiteli. Podle agentury AP by Tsipras mohl změny oznámit už dnes nebo během víkendu. Agentura Reuters napsala s odvoláním na nejmenované zdroje z vlády, že končit bude například ministr životního prostředí a energetiky a vůdce levého křídla strany SYRIZA Panajotis Lafazanis, kterého by měl nahradit dosavadní šéf resortu práce Panos Skurletis.
12:36 Řecko začne se změnami sazeb daně z přidané hodnoty od pondělí. Agentura ANSA dnes s odvoláním na výnos ministerstva financí uvedla, že od pondělí bude zboží a služby, u kterých se nyní uplatňuje sazba 13 procent, přesunuto do vyšší sazby 23 procent. To se dotkne třeba balených potravin, restaurací a kaváren a jízdného na veřejnou dopravu. Další změny mají přijít v říjnu.
Vyšší sazba DPH pro hotely má začít platit od 1. října, kdy budou zrušeny také daňové slevy pro oblíbené řecké turistické ostrovy. U hotelů se nově sazba daně zvýší z 6,5 procenta na 13 procent.
Zvýšení sazby DPH je součástí prvního balíku úsporných reforem, které výměnou za finanční pomoc žádá eurozóna a kterou schválil řecký parlament v noci na čtvrtek. Atény si schválením reforem otevřely cestu k dojednání záchranného programu ve výši až 86 miliard eur. První z řady reforem se kromě DPH týkají penzí a řízení řeckého statistického úřadu.
11:50 Německý ministr financí Wolfgang Schäuble říká, že Evropa musí najít realistickou cestu financování závazků Řecka bez odpisu dluhu. Ten podle něj vylučuje evropská legislativa. Věří ale, že vyjednávání o záchraně Atén dojdou ke zdárnému konci.
11:36 Debata v rakouském parlamentu je kvůli striktnímu odporu opozice vůči dalším půjčkám pro Řecko poměrně živá, například šéf protiimigrantské a euroskeptické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache své kolegy nabádal, aby nedávali souhlas s „vyhazováním peněz“ na záchranný program Aténám. „Nejde o žádný záchranný program pro Řecko, ale o program určený bankám a spekulantům“, řekl.
11:35 Jako jeden z prvních se před rakouské poslance postavil rakouský kancléř Werner Faymann. „Je to jen příležitost, nic víc… Dejme jim (Řekům) tuhle šanci,“ řekl o třetím záchranném programu. „Patříme k jednotné Evropě, profitujeme z toho, a proto máme za sjednocenou Evropu i odpovědnost,“ dodal kancléř.
11:20 K německým poslancům jako první promluvila německá kancléřka Angela Merkelová, která varovala, že v případě jejich odmítnutí by hrozil chaos. „Převládají v pondělní dohodě výhody nad nevýhodami? Jsem naprosto přesvědčená, že odpověď zní ano,“ řekla kancléřka. „Alternativou této dohody by nebyl dočasný odchod z eura… ale spíš očekávatelný chaos,“ dodala a připustila, že dohoda je pro Řecko i věřitele „tvrdá“. Německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel upozornil, že během komplikovaných jednání v Bruselu nešlo jen o Řecko, ale i o možné rozštěpení eurozóny. „Tento rozkol by Evropu zavedl ještě do mnohem hlubší krize, nejen té finanční,“ prohlásil.
11:19 Řecký finanční ústav Eurobank převezme od další řecké banky Alpha Bank její ztrátovou síť poboček v Bulharsku. Tvrdí to zdroje agentury Reuters, podle nichž byla kupní cena stanovena na jedno euro (asi 27 Kč). Správní rady obou bank se sejdou ještě dnes, aby dohodu dokončily, řekl zdroj.
11:15 Ceny zájezdů do Řecka by mohly v příští letní sezoně stoupnout kvůli plánovanému zvýšení DPH pro ubytovací zařízení či restaurace v celé zemi včetně ostrovů. Asociace cestovních kanceláří zatím předpokládá zdražení dovolených ve tříhvězdičkových hotelech zhruba o pět až šest procent a u čtyř a pětihvězdičkových hotelů až o deset procent. 
10:37 Konzervativní blok německé kancléřky Angely Merkelové už ve čtvrtečním zkušebním hlasování začátek vyjednávání eurozóny o financích pro Řecko podpořil, proti se podle agentury AP vyslovilo jen 48 z 311 poslanců. Německá vládní koalice konzervativců a sociální demokracie kontroluje 504 ze 631 křesel v Bundestagu. K záchrannému programu se přitom vyjadřují vstřícně nejen sociální demokraté (SPD), ale i některé opoziční strany.

10:22 Rakouská Národní rada začala nové půjčky Řecku projednávat v 9:00 SELČ a debata by mohla trvat několik hodin. Vystoupit mají mimo jiné kancléř Werner Faymann a ministr financí Hans Jörg Schelling. Dolní komora německého parlamentu začala třetí záchranný program probírat v 10:00 SELČ, hlasování se předpokládá kolem 14:00 SELČ.
 
Hlas z ECB tlumí optimismus Řeků…
10:00 Eurozóna v pondělí předběžně souhlasila s dalším záchranným programem pro předlužené Řecko, nyní ale musí projít schvalovacími procedurami ve všech zemích platících jednotnou měnou. V některých z nich je pro další jednání potřeba souhlas parlamentu: zelenou takto dali své vládě už ve středu například francouzští poslanci.

Newsletter