Řecku chybí do dohody s věřiteli prý už jen pár detailů

Řecku v jednáních s mezinárodními věřiteli chybí do dohody o novém záchranném programu v sumě až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč) už jen několik drobných detailů. Řekl to po 18 hodinách vyjednávání se zástupci evropských institucí a Mezinárodního měnového fondu (MMF) v Aténách řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos.

S věřiteli se ještě probírají „dvě nebo tři otázky“, řekl ministr podle agentury Reuters. Jeden z nejmenovaných činitelů jeho ministerstva krátce předtím řekl, že Atény už novou dohodu v zásadě sjednaly.

Řecko s věřiteli jedná o dohodě, která by zemi uchránila před bankrotem, už více než dva týdny. Nejvyšší představitelé se shodují, že dohoda by měla být uzavřena do 20. srpna, kdy Atény musejí splatit zhruba 3,5 miliardy eur Evropské centrální bance (ECB).

Vyjednávání o novém záchranném programu začala 20. července. Už dnes v noci se Atény s věřiteli dohodly na rozpočtových otázkách, třecí plochou ale podle zdrojů zůstává především otázka pomoci řeckým bankám.

Problémem je zřejmě i celková velikost záchranného programu. MMF podle některých zdrojů požaduje zvýšit objem prostředků v plánovaném programu na 90 miliard eur v důsledku obnovení hospodářské recese v Řecku.

Řečtí představitelé již dříve uvedli, že schválení dohody o záchranném programu ministry financí eurozóny očekávají do tohoto pátku. Do 18. srpna by měl podle nich dohodu schválit řecký parlament.

Newsletter