Dolar smazal část svých zisků, obchoduje se zpět nad 1,0930 EURUSD. Koruna mírně posílila pod 25,30 korun za euro.

Redukce amerického vládního deficitu se nekoná. Čekají nás krize

Klíčové body

  • Je evidentní, že ani jedna strana nechce americký vládní deficit zredukovat.
  • Čeká nás růst doprovázený zvýšenou inflací a úrokovými sazbami a izolovanými krizemi.
  • Se stejným problémem, jaký trápí reprezentaci USA, se potýká i současná česká vláda.
Zdroj: Depositphotos

Vzhledem k tomu, že USA včera slavily Memorial day a finanční trhy, až na některé výjimky, byly zavřené, měl jsem spoustu času přemýšlet, jaký vzkaz nám politici posílají finálním řešením dluhového stropu, ke kterému dospěli během víkendu.

Mohlo by se zdát, že jde o pouhá čísla deficitů a jejich řády, avšak způsob, jakým se k tomuto kompromisu dospělo, je možná mnohem důležitější než matematická a ekonomická srovnání. Před deseti lety jsme byli v podobné situaci svědky filozofických diskuzí o správném pojetí ekonomiky a peněz. Pravá strana spektra poukazovala na zlo a rozklad, který je nevyhnutelným výsledkem tištění peněz. Levá strana neměla na tento útok žádnou strukturovanou odpověď. Dnešní diskuse, která se vedla ve velmi pragmatickém duchu, na jakékoliv filozofické téma v tichosti rezignovala. Jak se říká, mlčení je také vzkaz.

Co bychom si však měli jako obchodníci a investoři z dané situace odnést? Předně je jasné, že ani jedné z politických stran se nechce podstatným způsobem americký vládní deficit zredukovat. Jedná se o vnitropolitický boj, ve kterém si proti sobě nechtějí obě strany poštvat voličskou masu tím, že sníží přerozdělování a bohaté sponzory tím, že zvýší daně, přestože by se k obojímu mělo přistoupit. Dalším vypovídajícím momentem je, že jediná rozpočtová kapitola, ve které se počítá s růstem, je oblast zbrojení. Priority jsou jasné a velmi těžko zvratitelné. Velmi pravděpodobným scénářem dalšího vývoje je nominální ekonomický růst doprovázený zvýšenou inflací, vyššími úrokovými sazbami na delší dobu a izolovanými krizemi, které se však nikdy nespojí do jediné monstrózní krizové vlny á la 2009. Čeká nás prostě pokračování toho, na co jsme si už zvykli od konce covidového období.

Je ironií, že se stejným problémem, jaký trápí reprezentaci USA, se potýká i současná česká vláda. Monstrózní rozpočtový schodek není schopna snížit ani zvýšením daní, protože by se zpronevěřila svému volebnímu slibu, ani snížením spotřeby, protože by to znamenalo volební prohru v příštím období. Americká ekonomika je natolik dominantní, aby svou slabou chvilkou ve zdraví proplula. Malá česká ekonomika by na svoje váhání mohla doplatit měnovou krizí a dvoucifernými úrokovými sazbami.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0695 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,41 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0666 do 1,0762 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,67 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,13 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,61 ž 23,76 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,98 do 22,23 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME+

 

Newsletter