Referendum o Brexitu se blíží. Je čas nakupovat?

Do hlasování o takzvaném brexitu zbývá patnáct dní. O setrvání či odchodu Velké Británie z Evropské unie budou Britové hlasovat ve čtvrtek 23. června. Podle serveru MarketWatch existují čtyři důvody, proč vstoupit na tamní trh ještě před referendem spíš než poté. Zatímco všichni jsou z výsledku hlasování nervózní, nikdy nebyl vhodnější čas pro nakupování v Británii.

První důvod je následující – ignorovat výsledek referenda a soustředit se na kampaň. Hlasování o brexitu se totiž zdá být mnohem horší než jakékoli jiné volby. Důvod je prostý, chybí zkušenost s podobným hlasováním. Je otázka, koho se ptát a jak vyhodnotit odpovědi.

Zadruhé. Pokud se v pátek 24. června dozvíme, že Británie v unii zůstává, vyplynou z toho dvě věci. Jednoznačně se všem uleví a obavy z toho, co by se mohlo stát, vyprchají. Investoři budou chtít obnovit rovnováhu svých portfolií a budou tlačit držení svých britských aktiv na normální úrovně.

Zatřetí. I v případě, že se Britové rozhodnou unii opustit, hysterie rychle utichne. Samozřejmě, že to postihne londýnskou burzu FTSE a libra oslabí. Obojí se ale rychle vrátí, protože EU nemá na britskou ekonomiku až tak velký vliv. Británie sice ztratí část obchodu s Evropou a část investic, když odejde z unie. Dostane ale zpět část peněz, které posílá do Bruselu a zbaví se dotěrných regulací.

 

 

A konečně za čtvrté. Je zde jedno odvětví, na který bude mít hlasování jen velmi malý dopad. Jsou to nadnárodní firmy a společnosti obchodované na londýnské burze FTSE. Obrovské důlní konglomeráty, farmaceutické společnosti a banky, pro které je EU poměrně malý trh. Snadno si mohou dovolit mít kancelář ve Frankfurtu nebo Paříži v případě, že si potřebují zajistit přístup. Což už stejně pravděpodobně udělaly.

Hysterie bude v následujících dvou týdnech narůstat. Pokud se Britové rozhodnou unii opustit, nebude to až takový velký rozdíl. To jsou silné důvody pro nákup do 23. června, ne později.

Po brexitu by se Británie mohla rozpadnout, varují komentátoři

Britský premiér David Cameron včera v televizi ITV varoval, že brexit by pro zemi znamenal méně investic a pracovních míst. Jeho oponent, šéf euroskeptické UKIP Nigel Farage, kladl v debatě velký důraz na imigraci. Řada významných institucí, včetně Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), již varovala, že odchod z EU by mohl britské ekonomice způsobit značnou újmu.

Newsletter