Rekordy britské mezibankovní sazby a měnové trhy na rozcestí

Klíčové body

  • Britská mezibankovní sazba SONIA již přes měsíc nezměnila svou pozici.
  • Příznivé zprávy z České republiky, ČNB bude pokračovat ve snižování sazeb.
  • Trh konsolidovaly do strany, koruna se drží na úrovni 24,70 za euro.
Zdroj: Depositphotos

Britská mezibankovní sazba nebyla nikdy stabilnější. SONIA se již přes měsíc nezměnila a je stále na 5,2 %. SONIA odráží průměr úrokových sazeb, za které banky účtují půjčku liber přes noc jiným finančním institucím. Finanční podniky používají SONIA například na výpočet úroků za swapových transakcí. Tento index byl spuštěn v roce 1997 a po několika změnách je nyní preferovanou bezrizikovou referenční úrokovou sazbou. Důvodem je skutečnost, že známější sazba LIBOR a její metodika výpočtu se staly terčem kritiky a zneužívání, což vedlo k jejímu zrušení.

Zdroj: Bloomberg

SONIA se za nejdelší období od svého vzniku nezměnila, včera tomu bylo již 28 pracovních dní. V tuto chvíli se sazba nachází pět bazických bodů pod úrovní úrokové sazby Bank of England, což poukazuje na trvající stav přebytku likvidity. S ohledem na nastavení sazeb nás čeká čtvrteční rozhodnutí Bank of England, kde je očekáváno ponechání úroků na úrovni 5,25 %. Tomu nahrává opatrnější přístup centrální banky k doposud příchozím datům i fakt, že Británii čekají předčasné volby, kvůli kterým se centrální bankéři ponořili do mediální karantény. 

Na donácí půdě byl zveřejněn index cen výrobců. Ceny průmyslových výrobců za květen klesly meziměsíčně o 1,2 %, konsenzus byl nárůst o 0,2 %. Meziroční růst se snížil z 1,4 % na 1 %. Za silnějším meziměsíčním poklesem stály z více než poloviny kolísavé ceny energií, zejména ropných produktů. Nelze také opomenout nižší srovnávací základnu. V poklesu pokračovaly i ceny zemědělských výrobců a potravin. Poklesly i ceny služeb pro podniky, a to poprvé od minulého roku. Meziroční dynamika zpomalila z 3,4 % na 3,2 %. Z těchto dat lze vyčíst, že inflační tlaky opadávají. I přes dobré zprávy, ČNB bude postupovat opatrně. Na červnovém zasedání bude veden debata mezi snížení o 50, nebo 25 bodů. Pro zachování dosavadního tempa změn mluví například silnější kurz, pro pomalejší naopak perzistentní ceny služeb. Očekáváme, že se většina bankovní rady přikloní ke změně o čtvrt procentního bodu. 

Koruna včera podobně jako ostatní měnové páry šla do strany. Ochlazení na trzích pravděpodobně přišlo s dobrými zprávami z USA, které trh stále pracovává. Ochlazení zaznamenaly také akcie, které sice nepadaly, ale ani nerostly. Snížení amerických sazeb již v září nemůžeme vyloučit. Trh očekává, že by do konce roku měly úroky klesnout o zhruba 50 bodů. I přesto, že guvernér Fedu Powell v minulém týdnu naznačil, že se přiklání k pouze jednomu snížení v roce 2024, a poté k agresivnějšímu snižování v roce 2025.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0732 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,39 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0667 do 1,0756 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,72 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,04 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,64 až 24,77 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,92 do 23,18 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView

Newsletter