Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Řev čínského draka je opět slyšet. Ale na jak dlouho?

Čínský akciový trh se probouzí ze strmého pádu. Ale na jak dlouho? Po až neuvěřitelné roční rally klesly akcie druhé největší ekonomiky světa o více jak 20 %. Spekulovalo se, že tento propad byl jasným potvrzením domněnky ohledně existence spekulativní bubliny. V pondělí se akciové trhy dokonce dostaly do „medvědího“ trendu. Náhle však přišla razantní změna. Co ji způsobilo?

Ve snaze zvrátit negativní vývoj zasáhla o víkendu nejprve čínská centrální banka. Již v zažitém trendu došlo na opětovné snížení jednoleté výpůjční i depozitní sazby o 0,25 procentního bodu společně s osekáním rezervních požadavků u vybraných institucí o 0,5 procentního bodu. Krok však neměl takovou účinnost, jelikož v pondělí čínské akcie opět klesly. Další den se ale situace obrátila.

Index Shanghai Composite si v úterý připsal k dobru 5,5 %, index CSI300, sdružující největší společnosti šanghajské a šenčenské burzy, vzrostl o 6,7 %, Shenzen Composite je výše o 4,8 % a hongkongský Hang Seng si připsal 1,3 %. V čem tkví původ tohoto růstu? V ničem jiném, než v zásahu ze strany čínské vlády.

„Ohledně možných kroků vlády se nejvíce spekuluje o povolení penzijním fondům investovat do akcií, stejně jsou ve hře i státní investiční společnosti. Posledním železem v ohni je pak možné pozastavení prvotních úpisů akcií čínských společností vstupujících na burzu,“ řekl pro server CNBC Mark Williams, vedoucí ekonom asijského oddělení v Capital Economics. Na dva ze tří případů nakonec opravdu došlo.

JPMorgan: Propad čínských akcií je dočasný. Zakročí vláda

Penzijní fond

Politické vedení Čínské lidové republiky povolilo hlavnímu penzijnímu fondu země investovat své prostředky na akciových trzích. Dle dostupných informací od ministerstva financí bude fond moci taktéž investovat do domácích dluhopisů, akciových fondů, private equity a futures navázaných na akcie a dluhopisy. Veškeré investice do těchto instrumentů jsou zastropovány 30 % čisté hodnoty držených aktiv fondu.

„Přístup penzijního fondu jakožto dlouhodobého investora přinese dodatečnou likviditu a podpoří zdravý a udržitelný vývoj čínského akciového trhu,“ řekl pro agenturu Bloomberg Wen Bin, analytik ze společnosti China Minsheng Banking. „Jisté je, že tento krok povede k celkové stabilizaci trhu.“ Zůstatková hodnota fondu ke konci minulého roku byla 3,59 bilionů juanů, tedy zhruba 578 miliard dolarů.

Státní investiční společnost

K opětovnému nastartování růstu byla využita i čínská státní investiční společnost Central Huijin. Tato instituce je dcerou státního fondu China Investment Corporation, jehož hodnota dle Reuters dosahuje 653 miliard dolarů.

Samotná Central Huijin slouží vládě jako prostředník, skrze kterého může jednat jako akcionář čtyř největších státních bank a tak přispívat nejen ke zlepšení systému corporate governance, ale stejně tak i reformovat čínský bankovní systém. 

Dle Tommyho Xie, ekonoma z OCBC Bank, je tento krok nejrychlejším způsobem, jak popohnat akciové trhy směrem vzhůru. „Jasně to tak dokazuje fakt, že vláda je ochotna trh bránit. A není to pouze o slovech, ale přímo o reálných činech,“ řekl pro CNBC ekonom.

Pomoci mají i soukromé fondy

V neposlední řadě se na záchraně čínských akcií podílí i Asociace asset managementu. Ta důrazně apelovala na soukromé fondy, aby se také podílely na obnově růstu a doplnily tak řadu dalších investičních subjektů, včetně dvou výše zmiňovaných.

Jak na své Twitteru píše George Chen, editor serveru South China Morning Post, Asociace tvrdí, že „všichni [fondy] jsme na stejné lodi a všichni investoři na jednom trhu. Neutíkejte kvůli panice ani nevěřte fámám. Právě teď je vaší odpovědností a údělem odvážně stabilizovat zdravý vývoj čínského kapitálového trhu.“

Výsledek? Nejistý

I přesto, že se po oznámení těchto opatření trhy zvedly, stále se napříč investičním publikem šíří silný skepticismus. Důkazem budiž například Mark Williams z Capital Economics.

„Lekce z let 2007 a 2008 je taková, že obdobné intervence mohou zapůsobit, ale pouze na omezenou dobu. Z dlouhodobého hlediska mají tendenci mít nepříznivé dopady, a to tím, že povzbuzují investory k pokusu předvídat kroky kompetentních institucí namísto toho, aby se soustředili na příslušné fundamenty firmy, do které investují,“ míní Williams.

Pokud tedy ani to fungovat nebude, má vláda jiné možnosti? Moc už jich není. V tu dobu tak evidentně bude muset přijít na řadu pravá síla akciového trhu fungujícího na základě uměle neovlivněného jednání investorů.

Nejistota nad Čínou. Čeká nás vzestup či pád rudého draka?

Newsletter