Revize japonského HDP ve 3Q výrazně pod očekáváním

AKTUALIZOVÁNO – Japonská ekonomika ve 3. čtvrtletí rostla v celoročním přepočtu o 1,3 procenta. Tempo růstu tak bylo výrazně pod očekáváním, analytici dle agentury Bloomberg čekali zvýšení o 2,3 procenta. Předběžný údaj japonské vlády z listopadu počítal s růstem o 2,2 procenta. Růst brzdí mírný růst mezd a také nejistota v zahraničí. ​​​​​​Hlavní index tokijské burzy Nikkei reagoval růstem o 1,45 procenta na 18 765,40 bodu.

Domácí spotřeba, která se na HDP podílí asi 60 procenty, naopak překonala očekávání a zvýšila se o 0,3 procenta. Trh čekal růst o 0,1 procenta. Za zvýšením byly vyšší výdaje spotřebitelů na potraviny a nápoje, na televizory a také na cestování po Japonsku.

Na růstu HDP měl podíl především čistý vývoz. Například dodávky součástky mobilních telefonů do Číny. Dovoz naopak kvůli slabší poptávce zmírnil.

Dnešní revidované údaje ukázaly na mnohem pomalejší růst zásob, které měly na čísla za 3. čtvrtletí největší vliv. Kapitálové výdaje podle konečné zprávy v důsledku nižších investic ocelářských a realitních podniků klesly o 0,4 procenta.

Newsletter