Ministryně financí USA Janet Yellenová ve svém úterním vystoupení poukázala na situaci, kdy může vzniknout potřeba zvýšit sazby s cílem zabránit přehřátí americké ekonomiky. Aniž by to Yellenová uvedla, k přehřívání ekonomiky by mohlo dojít vlivem dlouhodobých fiskálních a monetárních stimulů. V souvislosti s tím stojí za zmínku především masivní Bidenův balíček fiskální podpory. I přes netradiční vyjádření Yellenové, trhy spekulují o zvýšení amerických sazeb na pomezí roku 2022 a 2023. Dle prognózy Fedu by měly úroky zůstat stabilní až do roku 2024. Nutno dodat, že jakýkoliv signál změny v monetární politice by měl významný dopad na trhy a sílu dolaru.
Ministr financí USA se běžně k politice Fedu nevyjadřuje, i když za doby Donalda Trumpa se tato vyjádření objevovala. U Yellenové však šlo spíše o nevhodné použití slov. Jak včera sama během online konference serveru Wall Street Journal uvedla, rozhodně nepředpovídá ani nedoporučuje zvýšení úrokových sazeb Fedu. S guvernérem Powellem sice vede pravidelné debaty, nastavování měnové politiky je však výhradou pouze a jen Fedu. Její komentář tak lze chápat spíše ve vztahu k delším tržním sazbám v souvislosti s prováděnou fiskální politikou, nikoli ve spojení s krátkými sazbami, které řídí centrální banka.
Zůstaneme-li u fiskální politiky, Bidenův kabinet minulý týden představil plán vládních investic do dopravní infrastruktury, zelené energie a sociálního státu ve výši 4 bilionů dolarů. Fiskální stimul v této velikosti, navíc v kombinaci s předchozí podporou, představuje z pohledu přehřátí ekonomiky hrozbu. Na to dlouhodobě upozorňuje například bývalý americký ministr financí Larry Summers. Tyto stimuly, zejména dostaneme-li se do situace, kdy se americká ekonomika přehoupne nad svůj potenciál, jdou ruku v ruce s obavami z rychle rostoucí inflace. Guvernér Fedu Powell však věří, že pokud inflace poroste, tak pouze přechodně. V tomto kontextu zdůraznil, že Fed plánuje pokračovat v nastoleném trendu velmi uvolněné měnové politiky, dokud nebude učiněn znatelný pokrok v oblasti ekonomické obnovy.
Prognóza Fedu pro letošek pracuje s nárůstem inflace měřené jádrovým indexem výdajů na spotřebu na 2,2 %. Členové měnového výboru dlouhodobě upozorňují na přechodnost tohoto zrychlení, což ostatně potvrzuje i výhled na rok 2022, kdy by tempo růstu cen mělo dosáhnout 2 %. Fed tak v podstatě – vzhledem ke strategii cílení průměrné inflace – významný růst cen nečeká. A i kdyby, v případě potřeby má potřebné nástroje k inflačnímu zkrocení.
Ve světle fiskálních balíčků lze v delším časovém horizontu očekávat růst úrokových sazeb, ať už skrze hospodářskou situaci a na ni navazující tržní očekávání či přímo skrze změnu nastavení monetární politiky z rukou Fedu. Ohledně hospodářské situace v USA panuje v zásadě pozitivní nálada, což potvrdil i šéf dallaské pobočky Fedu Kaplan. Ten na tiskové konferenci potvrdil, že situace je mnohem lepší, než byla před třemi měsíci a že pozoruje posun směrem k dosažení cílů duálního mandátu měnové politiky Fedu v podobě cenové stability a plné zaměstnanosti.
Dolar tak včera posílil na své dvoutýdenní maximum ve světle komentářů členů Fedu a ministryně financí Yellenové. Debaty o vyšších sazbách se pak negativně podepsaly na akciových trzích. Na těch dluhopisových jsme paradoxně viděli rostoucí zájem, a tedy mírně klesající výnosy. Výhledově spatřujeme rizika silnějšího dolaru, k čemuž by v rámci týdne měla přispět zejména data z amerického trhu práce (dnešní report ADP a páteční nonfarm payrolls), případně i dnešní zveřejnění indexu ISM sektoru služeb.
Špatná situace v eurozóně, které hrozí recese s dvojitým dnem, přispěla k posilování dolaru proti euru. V rámci Evropské unie se stále nedaří najít klíč úspěšnějšího boje s pandemií, kdy i tempo očkování je stále hluboko za očekáváními. Není proto překvapením, že i nejsilnější ekonomika eurozóny – Německo – zpomaluje. V prvním kvartále letošního roku se meziroční růst HDP v Německu snížil na 1,7 %. Itálie v prvním kvartálu letošního roku zaznamenala již druhé meziroční snížení HDP po sobě a vstoupila tak technicky do recese. Situace se v rámci eurozóny bude velice pravděpodobně zlepšovat. Lze však očekávat pokračování posilování dolaru, než k tomu dojde. Zvláště v případě, kdy se americké ekonomice, na rozdíl od té evropské, daří.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2005 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 91,32 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1984 do 1,2059 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,86 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,77 až 25,94 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,47 až 21,68 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.