Dluhopisy s nejvyšším výnosem ale také pojící se s nejvyšším rizikem, tzv. „junk“ bondy, pravděpodobně uzavřou nejhorší měsíc za poslední rok. Investoři si jsou vědomi, že éra levných peněz se pomalu blíží svému konci a tak pomalu z rizika ustupují.
Roky kvantitativního uvolňování ze strany Fedu zahnaly investory do dluhopisů, nemovitostí a akcií, což vyvolalo obavy z blížící se bubliny na cenách aktiv. Právě oblast „junk“ dluhopisů dokázala přilákat největší zájem a generovat vysoké zisky pro investory, připravené vsadit na dluh emitovaný společnostmi s nejnižším ratingem.
Ale z důvodu očekávaného ukončení programu kvantitativního uvolňování a varování ze strany guvernérky Fedu Janet Yellenové, která označila trh s rizikovými bondy za „nadsazený“, se projevilo znepokojení investorů a následný útěk z tohoto sektoru.
Právě zvraty na trhu těchto podřadných dluhopisů často dokáží odstartovat změnu sentimentu i u kvalitních dluhopisů s nejlepším hodnocením či akcií.
„Nemám absolutně žádné pochybnosti, že valuace na trhu dluhopisů s vysokým výnosem je extrémní,“ uvedl pro Financial Times Martin Fridson, šéf investičního oddělení v LLF Advisors.
Fridson odhaduje, že ceny dluhopisů s vysokým výnosem byly „extrémně nadhodnoceny“ po devět po sobě jdoucích měsíců, kdy dokonce prolomily předchozí rekord v předkrizovém roce 2007.
Právě rekordně nízké výnosy resp. vysoké ceny těchto dluhových cenných papírů již neodrážejí vysoké riziko jejich emitentů, na což upozorňovala právě guvernérka Fedu. Nedávným důkazem „hladu“ po tomto sektoru je emise francouzského provozovatele kabelové sítě Numericable, která začátkem roku dokázala nalákat investory na dluhopisy a úvěry za více než 100 mld. USD a to přitom s úvěrovým hodnocením jasně mimo investiční stupně.
Manažeři fondů mají nyní obavy z toho, že by obrat na trhu dluhopisů s vysokým výnosem mohl být mnohem rychlejší, než tomu bylo dříve. Zatímco množství nových emisí dosahuje maxim, je zde stále méně a méně velkých bank, které mají kapacitu na nákup těchto dluhopisů a jejich případnou další podporu v možné krizi.
„Nižší likvidita je největším problémem v tomto trhu,“ uvedl Michael Collins z Prudential Fixed Income a dodává, že „právě nižší likvidita, může přispět k extrémním cenovým výkyvům“.
Celková výnosnost „junk“ dluhopisů za poslední měsíc poklesla o 0,5 procenta, což je vcelku výrazný pohyb pro sektor, který se v posledních 10 měsících těšil vysokým ziskům.
S tím jak investoři začínají být v této oblasti opatrní, se roztahují i reálné spready, tedy rozdíly mezi poptávkovou cenou a nabídkou. Jen za minulý měsíc se spread u těchto dluhopisů rozšířil o 42 bazických bodů až na 404 bodů. Současně výnos povyskočil z rekordních minim u 4,82 procenta dosažených v červnu na aktuálních 5,32 procent.
„S tím jak se zastavuje přítok nových peněz do fondů, je na čase se ptát, zda-li se jedná jen o dočasný obrat, nebo nás čeká déle trvající pokles,“ uvedl pro Financial Times Adrian Miller, stratég ze společnosti GMP Securities.