Silné euro vytváří podhoubí pro posílení měn s ním korelovaným. Ty prozatím svoji šanci nevyužily a buďto konsolidují, nebo oslabují. Polská průmyslová produkce dala zlotému impuls k otočení trendu.
Rizikové měny prozatím ze silného eura moc vytěžit nedokázaly. Oproti pohybu, kterého jsme byli svědky v druhé polovině května, se ani česká koruna a ani polský zlotý k dalšímu posilování nemají. Obě měny si v rámci nástupu trendu silného eura připsaly více než čtyřprocentní zisky. To je však již 7 týdnů zpět. Česká koruna si většinu těchto zisků udržela a již měsíc a půl se drží na silných hodnotách poblíž hranice 26,60 EURCZK. Aktuálního pokračování eurového optimismu se však chytit nedokázala. Euro si v rámci tohoto trendu oproti dolaru připsalo již přes 6 % zisků.
Během první fáze aktuálního eurového trendu hrál do karet nejen rizikovým měnám s eurem korelovaným velmi dobrý tržní sentiment. Ač se momentálně Fear & Greed index měřící tržní náladu pohybuje na hodnotě 66, rizikovým měnám se více posílit nedaří. Možným důvodem k tomu je i přetrvávající nejistota ohledně budoucího vývoje okolo koronaviru.
Volatilita na měnovém páru EURCZK se v posledních týdnech nadále zmenšuje a jeho cena se již déle než týden pohybuje v úzkém desetihaléřovém pásmu s pouze bleskovými výpady mimo něj. Vzhledem k tomu, že korunu v následujících dnech nečekají žádná data, velké pohyby nečekáme. Vzhledem k absenci fundamentálních impulzů z domácí ekonomiky se tak jako optimální scénář pro tento týden jeví obchodování technického charakteru na kratších časových rámcích v konsolidačním prostředí.
V případě přetrvání dobré nálady na trzích má koruna jistý prostor k dalším ziskům, nicméně ani proražení spodní hranice aktuálního pásma by pro korunu neznamenalo naději pro větší posílení, jelikož v její blízkosti se nachází další silné hranice podpory. V případě zhoršení tržní nálady by se kurz koruny vůči euru mohl lehce svézt směrem k hodnotám nad 26,75 EURCZK.
Na měnovém páru EURPLN je vývoj od příchodu koronaviru velmi podobný, nicméně po květnovém posílení polský zlotý polovinu těchto zisků trhu znovu odevzdal. V Polsku i u nás se inflace drží na vysokých hodnotách, což má za následek nárůst tržních úrokových sazeb, které by se měly pozitivně projevit v silnějších hodnotách kurzů. Vzhledem k tomu, že zlotý v posledních týdnech své zisky odevzdával zpět, se momentálně otevření krátké pozice jeví jako rozumnější na páru EURPLN než na EURCZK.
Polská ekonomika zároveň vykazuje solidní rychlost obnovy. Včera trhy překvapila meziroční expanze 0,5 % v rámci průmyslové produkce za červen, když trh očekával téměř 7% propad. Zlotý tak již včera vůči euru posiloval a přiblížil se do oblasti dvou hranic podpory. Více jsme o týdenním výhledu z pohledu technické analýzy včera psali zde.
Výhled pro dnešní den
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1443 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 95,80 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,14,07 do 1,1492 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,59 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,52 až 26,66 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 23,08 až 23,35 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.