Robejšek založil středopravé Realisty. Ve volbách chce 20 %

Politolog Petr Robejšek založil pravicově konzervativní stranu Realisté, s níž by chtěl příští rok ve sněmovních volbách získat až 20 procent hlasů. Strana chce hájit rodinu, bezpečnost a národní zájmy, řekl dnes Robejšek na tiskové konferenci. Detailní program strana představí na jaře, kdy se také rozhodne, zda bude stavět i vlastního kandidáta na prezidenta.

Realisté dnes podali žádost o registraci na ministerstvo vnitra. V nadcházejících dvou měsících chtějí své postoje představit veřejnosti, od ledna stranu otevřou novým členům. „Na jaře představíme velmi konkrétní politický program pro volby a na podzim počítáme s tím, že zasedneme v Poslanecké sněmovně. Zvolení předsedy strany se odehraje někde ve fázi únor, březen,“ řekl Robejšek. Zatím stranu vede jako mentor, který určuje její programové cíle, svou kandidaturu na předsedu vnímá jako nepravděpodobnou.

Volební potenciál nové strany odhaduje Robejšek na 20 procent. Chce získat hlasy voličů, kteří dosud nenašli na politické scéně stranu, s níž by se ztotožnili. Kromě toho chce oslovit i zklamané voliče pravicových stran a hnutí ANO, které se podle něj posouvá stále víc doleva.

Peníze na volební kampaň chce strana získávat ze sponzorských darů, které začne přijímat teprve po registraci na ministerstvu vnitra. „Určitě přivítáme sponzory z řad lidí, z řad podnikatelů nebo z řad větších firem. Ale vždy budeme chtít, aby se sponzoři ztotožnili s naší filozofií,“ řekl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek, který se podílí na vzniku strany.

Robejšek také popřel informaci serveru Echo.cz, že za stranou stojí skupina Penta, která podporovala jeho think tank Institut 2080. Správní radu institutu Robejšek opustil ve středu.

„Dovolte abychom vás touto cestou informovali o změnách, ke kterým dnes došlo ve vedení Institutu 2080. Na své funkce v Institutu 2080 s okamžitou platností rezignovali: Petr Robejšek, Jiří Horecký, Pavel Kohout. Uvedení kolegové budou s naším institutem i nadále spolupracovat v odborné rovině, ale k dnešnímu dni opouští své funkce ve správní a dozorčí radě. Současně dovolte abychom vám představili tři publicisty, kteří naopak náš tým doplní: geolog Václav Cílek (správní rada), spisovatel Ondřej Neff (dozorčí rada), kryptograf Marian Kechlibar (dozorčí rada). Všichni tři s námi již v minulosti spolupracovali a pevně věříme, že v nich nalezneme náhradu více než plnohodnotnou,“ uvedl v oficiálním prohlášení 23. listopadu Institut 2080.

Kromě Robejška a Hynka se k Realistům připojili mimo jiné právě také ekonom Pavel Kohout, proděkan Hornicko-geologocké fakulty na Vysoké škole báňské Alexander Király a právě prezident Unie zaměstnavatelských svazů ČR Jiří Horecký.

Newsletter