Rok 2008 ještě jednou aneb úprk velkých investorů

Velcí investoři se zbavují akcií. Ve svém posledním dopise klientům to oznámila Bank of America Merrill Lynch. Jde o předzvěst možného propadu?

Dle informací Jilla Halla, akciového stratéga BoAML, se během minulého týdne zastavil čistý odliv investic na amerických akciových trzích na 4,1 miliardách dolarů. Jedná se o nejsilnější prodejní vlnu od ledna 2008, přičemž největší podíl jde na vrub institucionálních investorů (viz graf č.1).

„Po třech týdnech čistých nákupů byl prodej ze strany institucionálních investorů během minulého týdne největší za celou naší datovou historii. Čistými prodejci byly především hedgeové fondy, a to dokonce už devátý týden po sobě. Soukromí investoři naopak otočili a po prodeji z předminulého týdne se stali čistými kupci. Zpětné odkupy akcií korporátní klientelou byly o něco nižší, avšak v rámci průměru posledních čtyř týdnů se i tak udržely na relativně konstantní úrovni, kterou si udržují od poloviny května. Prodej se týkal především titulů velkých společností, ale i ty menší nezůstaly pozadu,“ přepisuje slova dopisu klientům server Business Insider.

Dle Halla byl odliv peněz patrný v segmentu zdravotnictví a finančních institucí. Jen zdravotnické společnosti si během minulého týdne prošly největším výprodejem v historii. Obdobně na tom byl i trh se státními dluhopisy (viz graf č.2), kde se dle Bank of America investoři zbavili bondů o hodnotě zhruba 2,7 miliardy dolarů, nejvíce od roku 2013.

Co může vykolejit akciovou rally?

Zastaví růst úrokových sazeb akciovou rally?

Newsletter