RoklenFx: Blížíme se k vrcholu inflace?

Klíčové body

  • Německá inflace zpomaluje, v eurozóně se v průmyslu začíná projevovat mírná recese.
  • Kurz eura a dolaru se včera pohyboval spíše do strany, zajímavých pohybů krom večerního oslabení koruny jsme se nedočkali.
  • Japonská nezaměstnanost je na nízké úrovni, kurz japonského jenu je na konci listopadu stabilní.
Inflace, zdroj: Unsplash

V eurozóně se začínají projevovat známky mírné recese, index nálady v průmyslu klesl z -1,2 bodu na -2 body, což je nejslabší hodnota od ledna 2021. Na druhou stranu mírně vzrostl index spotřebitelské důvěry a celkové ekonomické nálady. Velmi důležitá byla včerejší čísla z Německa, kde jsme se dozvěděli o poklesu listopadové inflace meziročně z 10,4 % na rovných 10 %. Trhy přitom očekávaly, že zůstane na 10,4 %. Začíná se projevovat stabilizace cen energií a klesající poptávka spotřebitelů, což vede ke zpomalení zvyšování cen. Důležitá budou také listopadová inflační čísla z celé eurozóny, která budou zveřejněna během dneška. Trhy očekávají mírný pokles, což by mohlo znamenat, že Evropa konečně překonala vrchol inflace. Přesto si však myslíme, že nás v prosinci čeká ze strany ECB další zvyšování sazeb.

Na zveřejněná data euro včera nijak výrazně nereagovalo. Vůči koruně se pohybovalo spíše do strany v kurzovním pásmu 24,310 až 24,360 EURCZK, až večer koruna oslabila a dostala se lehce nad úroveň 24,360 EURCZK. Americký dolar naznačuje, že po pondělním odrazu od hranice 1,050 EURUSD nás může čekat nový trend posilování zelených bankovek. Pozitivní vliv měli nejspíš pondělní mluvčí amerického Fedu, kteří jednohlasně zaujali jestřábí postoj. Stejně jako u eura a koruny jsme se zajímavých pohybů nedočkali ani u měnového páru euro a americký dolar. Na mírné oslabení dolaru měl vliv i pokles důvěry spotřebitelů ze 102,5 na 100,2 bodu. Během dne jsme se nicméně pohybovali v rozmezí 1,033 až 1,039 EURUSD.

Nezaměstnanost v Evropě a Americe kvůli recesi pravděpodobně poroste, výhled z Japonska naopak vypadá lépe. Její míra zde v říjnu setrvala na 2,6 %, přestože byl očekáván kosmetický pokles na 2,5 %. Nicméně mírně vzrostl ukazatel poměru počtu volných pracovních míst k počtu nezaměstnaných z 1,34 na 1,35. Japonsko má velký potenciál v oblastech pohostinství a domácího i zahraničního turismu. Jelikož se země po pandemii teprve pomalu otevírá, roste v současnosti počet nově vytvořených pracovních míst. Na druhou stranu v odvětví obchodu a průmyslu by Japonsko mohl čekat pokles, jak už napovídají snižující se ukazatele PMI. Tento trend byl podpořen i včerejšími daty maloobchodních tržeb, které meziročně v říjnu klesly ze 4,8 % na 4,3 %.

Kurz japonského jenu měl během celého listopadu tendenci posilovat. Ke konci října byl na svém třicetiletém minimu, když se přehoupnul přes hranici 151,50 USDJPY, v posledních listopadových dnech se jen pohybuje v rozmezí 137,50 USDJPY až 140 USDJPY. Důvodů k tomuto posunu je několik. Jednak jen posiluje svými intervencemi Bank of Japan, která se stejně jako u nás ČNB snaží měnu stabilizovat i přes relativně nízké úrokové sazby. Svou roli také hrál slábnoucí americký dolar. Dalším faktorem jsou protesty v Číně, během nichž se akciové i komoditní trhy celosvětově propadly. To vedlo k vyššímu zájmu o bezpečné přístavy v podobě švýcarského fraku a japonského jenu. V tuto chvíli se nedá očekávat, že by Bank of Japan chystala výraznou změnu směřování monetární politiky. Japonská inflace má určitě stoupající tendenci, ale je stále v této divoké době relativně nízká (říjnová inflace je 3,6 %, na listopadovou si musíme ještě počkat). Díky stabilizaci jenu nás tudíž zvýšení sazeb v Japonsku v dohledné době zřejmě nečeká.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0366 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,62 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0269 do 1,0463 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,33 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,48 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,30 až 24,37 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,26 do 23,69 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter