RoklenFx: České HDP překvapilo, dolar mírně ztrácí na 1,133 za euro

Koruna po překvapení ohledně výsledku HDP pevně sedí na hranici intervenčního pásma 27,02 EURCZK. Jak dolarkoruna, tak i eurdolar pocítily oslabení americké měny, což vedlo v prvním případě k úrovním na 23,84 USDCZK, ve druhém pak na 1,133 EURUSD.

Podle předběžného odhadu statistického úřadu dosáhlo tempo českého HDP za první kvartál meziročního růstu +3,1 %, přičemž čekávání bylo „pouhých“ 2,7 %. Mezikvartálně pak bylo dosaženo +0,5 % při predikci na +0,3 %. Zveřejněné výsledky tak pokořily jak odhady analytiků, tak i klíčových institucí, včetně České národní banky.

Na těchto číslech se podílely všechny složky poptávky, od stabilně rostoucí spotřeby domácností, mírně zrychlujících investic až po zahraniční obchod.

Co se týče dění v zahraniční, z eurozóny jsme se dočkali obchodní bilance. Ta v březnu rovněž vykázala lepší výsledek, a to přebytek o velikosti +22,3 miliardy euro při očekávání na 22 miliardách.

I ze Spojených států přišla pozitivní data, ovšem jejich síla byla pouze dočasná. Jednalo se především o dubnový index cen spotřebitelů. Ten skončil meziměsíčně růstem o +0,4 % (oček. +0,3 %), meziročně si pak připsal +1,1 %. Lépe dopadla i průmyslová produkce, která za tu samou dobu vzrostla o 0,7 % při predikci na +0,3 %.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahem. Jak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme!CHCI ODPOVĚDĚT​​​​​​​​​​​​​​

Newsletter