Japonská finanční skupina Nomura Holdings označila Česko, Maďarsko a Rumunsko jako země ohrožené měnovou krizí. I přes řadu rizik však není tento scénář pro ČR pravděpodobný. OECD vydala svůj aktualizovaný ekonomický výhled, který akcentuje největší energetickou krizi od 70. let minulého století. Krize způsobila skokový růst cen, ten by ale měl v dalším roce zpomalit. Vyhlídky světové ekonomiky působí spoustu vrásek. Růst globálního HDP by měl v příštím roce zpomalit na 2,2 %.
Motorem růstu světové ekonomiky má být dle předpokladů Asie. Evropa, Severní a Jižní Amerika zřejmě porostou velmi pomalu. OECD v těchto regionech mimo jiné očekává ochlazení poptávky vlivem poklesu reálných mezd, tedy nominálních mezd očištěných o inflaci.
Analytici japonské finanční skupiny Nomura Holdings varují před měnovou krizí v České republice, Rumunsku a Maďarsku. Jejich varování vychází z vlastního měření Damoklova indexu, který pomoci osmi ukazatelů hodnotí zranitelnost 32 rozvíjejících se ekonomik. Mezi měřené údaje patří krátkodobé reálné sazby, stav devizových rezerv a další ukazatele pozorující vývoj zahraničního obchodu a fiskální politiky. I přes řadu vnějších a vnitřních rizik (probírali jsme na webináři zde) nepatří v současné době měnová krize mezi pravděpodobné scénáře.
Varování Nomury tak lze brát jako zdvižený prst směrem k tuzemské centrální bance, a především rozpočtové politice současné vlády. Ta navazuje na svou předchůdkyni a v příštích letech předpokládá schodky na úrovni stovek miliard. Kurz koruny proti euru se i přes relativně tvrdé varování stále pohybuje ve stejném pásmu. K posílení kurzu naší měny výrazně pomohlo uklidnění situace v Evropě a pokles cen energií.
Nezapomínejme na stále vysoký úrokový diferenciál proti světovým měnám a ani na ochotu ČNB pomáhat silné koruně. Úrokový diferenciál se sice bude snižovat ve světle utahování měnové politiky ECB, Fedu a dalších centrálních bank, ale i v dalších měsících zůstane pro obchodníky stále zajímavý. Podobně lze nahlížet i na intervenční režim ČNB, kdy hrozí, že v budoucnu stav rezerv nedovolí další zásahy na trhu za účelem ochrany silné koruny. Současný objem rezerv je ale minimálně pro další měsíce dostatečný. Pokud nedojde k naplnění vnějších rizik, jako je další prudké zdražení energetických komodit, či k další eskalaci války na Ukrajině, koruna zůstane nadále silná.
Aktualizovaný výhled OECD očekává v České republice zpomalení ekonomiky z 2,4 % v roce 2022 na -0,1 % v roce 2023. (V roce 2024 by naše hospodářství mělo opět překonat dvouprocentní růst.) Hlavní důvody zpomalení jsou stále stejné – drahé energie a problémy na straně světové nabídky. V obou případech zřejmě pomůže predikované zpomalení světové ekonomiky. Problémy ale budou působit stále vyšší nejistoty, které se negativně podepíšou na ekonomickém růstu. Výrazný pokles reálných mezd tvrdě dopadne na spotřebu domácností a vysoké úrokové sazby omezí investice v soukromém sektoru.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0273 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,89 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0178 do 1,0370 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,35 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,70 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,30 až 24,40 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,47 do 23,94 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.