RoklenFx: Inflační příběh pokračuje

Klíčové body

  • Inflace roste v Německu i ve Švédsku, projevuje se růst cen energií.
  • Americká inflace mírně klesla, jádrová naopak rostla. Fed bude pokračovat se zvyšováním sazeb.
  • Dolar skokově posílil po zveřejnění inflačních dat, poté se odrazil zpět.
Zdroj: Depositphotos

Včera byla zveřejněna čísla ohledně inflace v Německu a ve Švédsku. V těchto dvou zemích je scénář podobný jako u nás, inflace nadále roste zejména kvůli růstu cen energií. V Americe celková meziroční inflace mírně klesla, jádrová naopak překvapila vyšším číslem.

Meziroční inflace v Německu vzrostla z 7,9 % na 10 %, jak potvrdila její včerejší revize. Dostala se tak na nejvyšší hodnotu za posledních 70 let. Scénář je podobný jako u nás, na zvyšování cen má vliv primárně zdražování energií, které se následně projevuje i ve zdražování potravin a ostatního zboží krátkodobé spotřeby. Dá se očekávat, že v říjnu ECB pravděpodobně zvýší sazby o dalších 75 bazických bodů.

Prudší meziměsíční nárůst inflace má na svědomí i ukončení dvou balíčků státní podpory. Prvně koncem srpna skončila platnost speciálních jízdenek 9-Euro-Ticket, kdy se Němci mohli během léta přepravovat veřejnou dopravou za výrazně nižší částku než běžně. Za druhé, poté co Německo snížilo míru zdanění paliv na začátku června, na začátku září se zdanění vrátilo na původní úroveň, což vyšponovalo zářijové ceny paliv vzhůru.

Přestože švédská centrální banka Riksbank zvýšila úrokové sazby před více než třemi týdny o celých 100 bazických bodů na výsledných 1,75 %, inflace ve Švédsku stále trhá rekordy. V září se zvýšila meziročně z 9,8 % na 10,8 %, očekávaných přitom bylo 10,5 %. Meziměsíčně inflace poklesla ze 1,5 % na 1,4 %. Tržní očekávání bylo mnohem výraznější, když se předpokládalo, že meziměsíčně inflace klesne až na 1,1 %. V tomto případě se jedná o téměř identický evropský scénář, kdy jsou ceny vyšponovány hlavně kvůli drahým energiím a potravinám.

Měny regionu měly včera tendenci oslabovat. Maďarský forint se dostal na svoji historicky nejslabší úroveň, když překonal hranici 434 EURHUF. Česká koruna byla relativně volatilní a pohybovala se v kurzovém pásmu 24,55 až 24,61 EURCZK. Kurz polského zlotého se včera vůči euru pohyboval do strany, přestože v rámci posledního týdne má tendenci oslabovat.

V USA inflace meziměsíčně vzrostla z 0,1 % na 0,4 %, výrazněji než trh očekával. Na rozdíl od evropských čísel se meziročně americká inflace nepatrně snížila z 8,3 % na 8,2 %. Dá se tedy předpokládat, že i Fed bude v budoucnu pokračovat se zvyšováním sazeb. Samotná jádrová inflace se meziročně zvýšila z 6,3 % na 6,6 %. Z těchto čísel je patrné, že rostoucí ceny energií jsou spíše problémem evropským.

Po zveřejnění dat americké inflace dolar skokově posílil. Vůči euru se dostal pod hranici 0,9640 EURUSD, pak se odrazil zpět a oslaboval až nad hranici 0,9700 EURUSD. Nadále se držíme názoru, že rizika jsou nakloněna více na stranu eura než silnějšího dolaru.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 0,9791 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 112,31 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9645 do 0,9849 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,60 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 25,13 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,49 až 24,65 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,94 do 25,45 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter