Americké výnosy rostou, efekt přelití vidíme i na ostatních bondových trzích. Dolar v zisku pod 1,0650 za euro. Rostoucí americké tržní sazby a silný dolar dostaly měny regionu do ztráty. Koruna nad 24,45 za euro.

RoklenFx: Nejsilnější koruna od února. Kurz se dotkl předválečných úrovní

Klíčové body

  • Česká obchodní bilance se nachází v deficitu.
  • Český průmysl roste, tahounem je automobilová výroba. Stavební produkce dál klesá.
  • Koruna je nejsilnější od února, dolar s eurem včera okusil paritu.
Zdroj: Depositphotos

Koruna během včerejška krátce zpevnila až na nejsilnější hodnoty od konce února, tedy doby před ruským napadením Ukrajiny. S ohledem na data a na celkový výhled české ekonomiky nemůžeme mluvit o výraznější podpoře. Pravděpodobnějším vysvětlením je celkově lepší tržní sentiment měn regionu navázaný na silnější euro proti dolaru. Ve výraznou eurovou rally ale nevěříme. 

Od února letošního roku se česká obchodní bilance nachází v deficitu. V září se tento deficit snížil z 28,8 miliardy na 13,9 miliardy korun. Trh očekával ještě výraznější snížení na 12,6 miliardy. V meziročním srovnání je současný deficit ještě o 2,6 miliardy nižší než loni. Nejzásadněji se na schodku projevil import ropy a zemního plynu, který se v peněžním objemu zvýšil v důsledku globálního růstu cen těchto komodit. Na druhou stranu, příznivý vliv na zářijovou obchodní bilanci měl export motorových vozidel a elektřiny.

Včera jsme se dočkali i zářijových čísel v odvětví průmyslu. V tuzemsku stoupla meziročně výroba o 8,3 %, očekáváno bylo 7,2 %, což je stejná hodnota růstu výroby jako v srpnu. Meziměsíční růst byl nižší o 0,2 %, v srpnu jsme přitom byli na 0,8 %. Tahounem v průmyslu je aktuálně produkce výroby motorových vozidel. Podle Veroniky Doležalové, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ, se výroba motorových vozidel zvýšila meziročně o 60 % po loňském třetinovém poklesu. Tento propad byl způsoben nedostatkem dílů a automobilky v současnosti dohání tento výpadek. Růst automobilové průmyslové výroby je vyšší, než by bylo očekávané, právě díky velmi nízké srovnávací základně z minulého roku. Současně vzrostla i hodnota nových zakázek v běžných cenách, v září vystoupala meziročně o 21,9 % (ze zahraniční je to meziroční nárůst o 17,2 %, domácí zakázky čekal nárůst dokonce o 32,2 %).

Přestože nástup krize se v průmyslových číslech ještě neprojevuje, stavebnictví kleslo meziročně o 3,7 %, přičemž předchozí měsíc dosahoval meziroční pokles 0,4 %. Meziměsíčně jde o pokles o 1,7 %. Nejvíce se snížila výstavba pozemního stavitelství (stavba budov), zatímco pokles inženýrského stavitelství (stavba cest, telekomunikačních a energických sítí) klesla jen nepatrně. V současnosti se projevuje nižší zájem o nemovitosti, kvůli relativně drahým hypotékám, vyšším cenám energií a stavebních materiálů.

I přes nepříznivá čísla a nepříliš optimistické výhledy do budoucna, česká koruna dále posilovala. Od konce srpna se naše měna pohybovala v kurzovém pásmu zhruba od 24,40 EURCZK do 24,65 EURCZK. Včera prorazila spodní hranici 24,400 EURCZK a dostala se krátce k 24,25 EURCZK, než se odrazila zpět a část zisků smazala. Vůči euru tak byla koruna nejsilnější od února. Kurzu koruny patrně pomohlo silnější euro proti dolaru, stejně jako to vidíme například u polského zlotého. Z domácích dat nás dnes ráno čeká míra nezaměstnanosti a maloobchodní tržby.

Euro proti dolaru během pondělí několikrát otestovalo úroveň parity. Rezistence 1,000 EURUSD je však psychologicky velmi silná hranice. Z krátkodobého hlediska budeme sledovat, zda se na eurové straně najde dostatečně silná podpora, nebo naopak na dolarové něco, co zelené bankovky oslabí. Z nejbližších událostí můžeme zmínit volby do amerického Kongresu, a zejména pak americkou inflaci za říjen zveřejněnou ve čtvrtek. Celkově ovšem neočekáváme nástup výrazné eurové rally, která by sledovaný pár posunula výrazně nad hranici parity.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 0,9993 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 110,44 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9905 do 1,0080 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,28 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,29 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,22 až 24,36 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,08 do 24,52 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter