RoklenFx: Německý deficit rizikem slabšího eura, koruna zpevnila

Klíčové body

  • PMI indexy aktivity průmyslu klesají napříč Evropou i v Americe.
  • Německo má našlápnuto k deficitu obchodí bilance.
  • EURUSD krátce otestoval paritu, poté však dolar nabral sílu.
Zdroj: Depositphotos

Indexy aktivity průmyslu a služeb klesají jak v Americe, tak v Evropě. Německu se postupně snižuje kladná obchodní bilance. V budoucnu hrozí deficit. Euro pokračuje v oslabování vůči silnému americkému dolaru.

Optimistická nálada na trzích moc dlouho nevydržela. Český PMI index aktivity průmyslu klesl v září ze 46,8 bodu na 44,7.  Americký ISM index aktivity průmyslu klesl z 52,8 bodu na 50,9 bodu a je nyní na nejnižší hodnotě od května 2020. Očekávaný byl přitom mírnější pokles na 52,2.  Podobný pokles aktivity průmyslu i služeb zaznamenalo Německo, Velká Británie nebo obecně celá eurozóna.

V Německu pokračoval export v trendu mírného dlouhodobého růstu. Po červencovém meziměsíčním poklesu (-2 %) export v srpnu vzrostl o 1,6 %, což předčilo očekáváný růst o 1,1 %. Meziročně to je nárůst o 18,1 %. Na druhou stranu, import v srpnu meziměsíčně vzrostl dokonce o 3,4 %, očekávání bylo rovněž 1,1 %. Oproti srpnu minulého roku je to třetinový nárůst (33,3 %). Veškerá data byla očištěna od kalendářních a sezonních vlivů.

Německá aktivní obchodní bilance se smrskla na pouhých 1,2 miliardy eur. Bohužel za to nemůže silnější německá poptávka, která by vyžadovala vyšší import zboží a služeb. V této situaci se jedná o promítnutí vyšších cen energií a strukturální oslabení německých exportérů. Dá se očekávat, že by se německá obchodní bilance mohla v následujících měsících dostat do deficitu. Tento scénář by mohl vést k dalšímu oslabování evropské společné měny.

Srpnová čísla ohledně exportu byla včera zveřejněna i ve Spojených státech. V Americe se nadále snížil deficit čistého exportu, který konstantně klesá od svého březnového vrcholu. Oproti minulému měsíci se zmírnil ze 70,5 miliardy dolarů na 67,4 miliardy.

Koruna včera posílila vůči euru, dost možná se jednalo o další intervenci ČNB, v jejímž zájmu může být udržet korunu v rozpětí 24,50 až 24,60 EURCZK. Na druhou stranu se dá předpokládat, že v dlouhodobějším horizontu dojde koruně dech. Na další vývoj tohoto kurzu, může mít vliv i dnešní zápis z posledního zasedání ECB.

Zatímco minulý týden se měnový pár EURUSD obchodoval jen mírně nad hranicí 0,95 dolaru za euro, včera se kurz opět přiblížil k paritě. Hranice 1,0000 EURUSD má nyní psychologickou roli rezistence. Dolar nakonec začal opět posilovat, a pokračoval tak v sílícím trendu, který můžeme vůči euru pozorovat už od začátku roku.

Měny regionu včera oslabovaly. V Polsku si ztráty připsal zlotý a maďarský forint se dostal na svoji historicky nejslabší úroveň, když se v jednu chvíli posunul nad úroveň 425 EURHUF. České koruny se oslabování netýkalo. Jak už bylo řečeno, koruna se právě kvůli intervencím ČNB posunula pod hranici 24,50 EURCZK.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 0,9912 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 111,01 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9838 do 1,0023 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,49 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,70 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,46 až 24,57 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,52 do 24,93 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

 

Newsletter