Americké výnosy po včerejším poklesu rostou. Dolar zpevnil pod 1,0800 za euro díky silnějšímu poklesu evropských tržních sazeb. Koruna se obchoduje pod 24,35 za euro.

RoklenFx: Prosincová debata o evropských sazbách bude divočejší

Klíčové body

  • Zápis ze zasedání ECB ukázal obavu z recese i střet dvou skupin.
  • Euro odevzdalo část zisků nabraných po amerických indexech PMI.
  • Likvidita trhu bude i dnes zřejmě slabší.
Zdroj: Depositphotos

Prosincové rozhodování o evropských sazbách bude zřejmě ostřejší než to v říjnu. Mírně navrch mohou mít holubice, u nichž bychom mohli čekat „výměnu“ zvýšení sazeb o 50 bodů namísto 75 za program kvantitativního utahování. Euro po slabších amerických indexech PMI proti dolaru zpevnilo. Včera však část zisků odevzdalo. Přispět mohla i absence amerických obchodníků. 

Na domácí půdě v listopadu vrostla spotřebitelská důvěra, a to dle včera zveřejněného indikátoru meziměsíčně o 4,1 bodu na hodnotu 76. Respondenti se ve srovnáním s říjnem méně obávají zhoršení finanční situace a také celkové ekonomické situace. Indikátor důvěry podnikatelů se snížil z hodnoty 93,4 na 93 bodů. Velký podíl měl průmysl. Souhrnný indikátor se zvýšil o 0,3 bodu na hodnotu 90,1.

Ze zveřejněného zápisu ze zasedání ECB jsme mohli cítit obavy z recese u některých členů Rady guvernérů. Mělká recese však nebude stačit ke snížení inflace, a tak zápis vesměs podtrhuje pokračování ve zvyšování úrokových sazeb. Jedna skupina centrálních bankéřů se přiklání ke zvýšení sazeb o 50 bodů, druhá – v říjnu ta větší – k úpravě o 75 bazických bodů. Nedávné komentáře představitelů ECB přitom naznačují, že diskuze na prosincovém zasedání bude ostřejší. Debata se povede mezi navýšením o 50, nebo 75 bodů, přičemž mírně navrch by mohl mít tábor holubic. Počkáme si však ještě na další data, zejména s ohledem na evropskou inflaci. Vedle sazeb by ECB měla v prosinci rozhodnout i o kvantitativním utahování. I to může při rozhodování o úrocích vstoupit do hry. Dřívější začátek tzv. QT a jeho vyšší tempo mohou holubice s jestřáby „vyměnit“ za nižší variantu úpravy úroků, pokud by nedosáhly většiny.

Listopadový index PMI amerických služeb a průmyslu zveřejněný už ve středu skončil na nižších hodnotách oproti očekávání trhu, což nabídlo pozitivní sentiment vesměs všem evropským měnám. Euro proti dolaru zpevnilo nad hranici 1,0400 EURUSD, avšak během čtvrtka část zisků odevzdalo. Na trhu panovala celkově nižší likvidita z důvodu absence amerických obchodníků, kteří slavili Den díkůvzdání. Dnes můžeme očekávat zhruba stejnou situaci, jelikož bude obchodování v USA zkrácené.

Páteční kalendář přinesl data ohledně německého HDP a o německé spotřebitelské důvěře. V obou případech došlo ke zlepšení, u HDP za třetí kvartál jsme viděli meziroční revizi z 1,2 % na 1,3 % a u spotřebitelského sentimentu nárůst z -41,9 bodu na -40,2. Oboje bez výraznějšího dopadu na trh.

Kurz dolaru proti koruně se již deset dní se pohybuje mezi 23,39-23,75 USDCZK. Pokud dnešní denní svíčka uzavře pod 23,30 USDCZK, mohl by to být pro korunu pozitivní signál. Pravděpodobnější scénář je však pokračování v konsolidaci do strany, i v závislosti na síle eura proti dolaru.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0413 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,78 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0315 do 1,0511 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,39 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,43 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,35 až 24,43 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,21 do 23,64 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter