Philip Lane je na našem webu známé jméno. Podle mě jde o jednoho z nejlepších ekonomů, byť se na něj poslední dobou sneslo dost kritiky. Nesla se ve směru, že nedostatečně tlumočí postoj ECB. Jeho nedávný proslov to dle mého dostatečně vyvrátil. Tak si pojďme říct to nejdůležitější, s důrazem na sazby.
Tržní výhled reprezentovaný forwardovou křivkou krátké sazby €STR naznačuje vrchol úroků v cyklu na úrovni 3 % v tomto roce. V pásmu 2,5-3 % by se sazby měly udržet až do začátku roku 2025.

Výše se posunul i výhled delších sazeb reprezentovaný forward sazbou OIS v tenorech od jednoho roku do deseti. Zatímco krátké sazby reflektují nejbližší výhled úrokové politiky ECB, delší mají v sobě i makro výhled a rozhodnutí ohledně nákupů aktiv.

Zvýšení a výhled nominálních sazeb ECB se projevily i v růstu reálných. Ve srovnání s prosincem 2021 je celá forwardová křivka reálných sazeb v plusu. Změna u všech tenorů dosahuje více než 200 bodů.

Spread desetiletých státních dluhopisů proti sazbě OIS zůstává ve většině sledovaných zemí stabilní. Jediná Itálie naznačuje od roku 2001 posun vzhůru. ECB to z delšího pohledu evidentně nepovažuje za jakkoliv znepokojující. A když, má nástroje, kterými může reagovat.

U bondů je třeba počítat s ukončením čistých nákupů aktiv, tedy s vyšší časovou prémií. Ta byla v rámci programu APP a PEPP snížena nejvíce u delších splatností, tj. u 5 a 10 let.

A nakonec tu máme spready firemních bondů nad bezrizikovou sazbou. I v jejich případě u nárůstu sehrálo roli zvyšování sazeb ECB a jeho výhled. U bondů s investičním ratingem jsme na úrovni 200 bodů, u rizikových nad hranicí 400 bodů.

Vše výše zmíněné jde ruku v ruce s utažením měnověpolitických podmínek, a tedy se snahou o zkrocení inflace, a především udržení ukotvených inflačních očekávání. U inflačních očekávání ECB vychází z průzkumů a z tržních ukazatelů. Většina je ve střednědobém rámci zhruba na úrovni cíle, volatilní jsou očekávání domácností, což je však běžné.

Tento výsledek je pro ECB klíčový. Neznamená ale, aby polevila v nastaveném procesu frontloadingu sazeb. Naopak jej musí vzhledem k rizikům, jako jsou sekundární inflační efekty, udržet, aby stejně tak udržela inflační kotvu. Na konci října proto čekejme dalších 75 bodů.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 0,9693 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 113,41 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9636 do 0,9775 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,57 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 25,35 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,51 až 24,62 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 25,09 do 25,51 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME