RoklenFx: Zlomí české HDP očekávání analytiků?

Koruna zahajuje úterý na páru s eurem na 27,02 EURCZK. V případě dolarkoruny se nacházíme na 23,88 USDCZK.

Během včerejšího dne jsme se dočkali indexu cen výrobců. Te za duben meziměsíčně vykázal horší růst o +0,1 % (oček. +0,2 %), meziročně se pak propadl o -4,7 % (oček. -4,6 %). V měsíčním srovnání se jednalo o již čtvrté zpomalení v řadě.  V tom meziročním bylo prohloubení poklesu nejstrmější od září 2009. Horší než očekáváná data lze opět odůvodnit především propadem cen pohonných hmot.

Dnes nás čeká výsledek HDP za první kvartál. Predikce v tomto případě pracuje s meziročním růstem o +2,7 %. Pravdou ovšem je, že většina českých analytiků očekává o trochu nižší čísla, a to mezikvartálně +0,3 %, meziročně pak +2,6 %. Vinu na zpomalení by mělo mít především odeznění některých jednorázových faktorů, kam spadá například čerpání financí z fondů EU.

Rozmezí pro eurokorunu by se mohlo držet od  27,02 až 27,04 EURCZK. Dolarkounu vidíme v pásmu 23,82 až 23,94 USDCZK.

Eurodolar se po včerejším mírném oslabení americké měny obchoduje na 1,131 EURUSD.

V pondělí byla reportována data především z USA. Jako první přišel Empire State Manufacturing index sledující průmysl ve státě New York. Za duben vykázal tento indikátor výrazný propad z předchozích 9,56 bodů na -9,02.  Následoval NAHB index trhu bydlení, který již čtvrtý měsíc vykázal 58 bodů.

Dnes bude v rámci eurozóny reportován výsledek březnové obchodní bilance, kde se očekává přebytek +22 miliard eur. Ze Spojených států se dočkáme dubnové průmyslové produkce, kde seočeká meziměsíční nárůst o +0,3 %. Jako další přijde index cen spotřebitelů. Ten by za tu samou dobu měl dosáhnout meziměsíčně +0,3 %, meziročně pak +1,1 %.

Eurodolar by se tak mohl pohybovat od 1,126 až 1,137 EURUSD.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

 

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahemJak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme! –CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter