Ropa a dolar. Zisky amerických firem po 6 letech klesnou

Energetické, ropné společnosti a ty americké firmy, které se výrazně spoléhají na export, způsobí první meziroční pokles čtvrtletních zisků za posledních 6 let. Vyplývá to z předpovědí společnosti FactSet, kterou cituje Market Watch.

Americké akcie v posledním týdnu slušně rostly poté, co Fed ve svém spíše holubičím komentáři naznačil pouze pozvolné zvyšování úrokových sazeb – dubnový termín byl vyloučen, červnový zatím nikoliv. Index Dow Jones si za minulý týden připsal 2,1 %, S&P500 index posílil o 2,7 % a Nasdaq o 3,2 %, díky čemuž se indexy v Americe dostaly od začátku roku do kladných čísel.

Investoři si již mohli vyzkoušet, jaký dopad má silný dolar na hospodaření vývozních firem. Minulý týden totiž oznámily výsledky firmy Nike a Oracle a obě společnosti shodně potvrdily, že nebýt silného dolaru, mohly být tržby o dost vyšší.

Dolarový gamble

Silný dolar, který od začátku roku posílil proti koši hlavních světových měn o 8 %, a klesající ceny ropy – letos o dalších zhruba 15 %, se negativně promítnou do zisků energetických firem a těch, které realizují značnou část tržeb mimo Spojené státy. Již nyní analytici čekají, že zisky firem v indexu S&P500 klesnou za 1Q15 meziročně o zhruba 5 %, což by byl první pokles od třetího kvartálu roku 2009 (viz grafy v galerii).

Podle analytiků FactSet se očekává, že firmám, které mají více než 50 % tržeb mimo americký trh, klesnou zisky o 11,6 %, zatímco ty firmy s menší porcí tržeb mimo Spojené státy by měly mít zhruba stejné zisky jako v roce 2014. Hlavní dopad do celkový zisků firem obsažených v indexu S&P500 mají, jak je výše uvedeno, ropné firmy vyvážející své produkty. Pokud bychom tento sektor z kalkulace vyloučili, tak by celkové zisky za 1. čtvrtletí 2015 rostly o 3,1 %.

David Bianco (Deutsche): Silný dolar sráží firemní zisky

Newsletter