Ropa aneb rally, nebo „odraz mrtvé kočky“?

Od konce minulého týdne pozorujeme zvrat na trhu s ropou. Černá komodita, která vzhledem k politice Organizace zemí vyvážejících ropu a rostoucím americkým zásobám byla označována za jasný „short“, předvedla něco, nad čím se pozastavila většina expertů. Jde o začátek budoucí rally, nebo je to pouze tzv. „odraz mrtvé kočky“, který bude posléze vystřídán dalším propadem?

První varianta by očima analytiků přinesla potřebné pozitivum především pro energetický sektor a pro exportéry této komodity. Tomuto scénáři věří Matt Maley, vedoucí ředitel a akciový stratég společnosti Miller Tabak.

„Ropné společnosti, především pak ty malé, jsou na ceně ropy závislé svým životem,“ řekl v rozhovoru pro server CNBC. Vyšší ceny by jim nejen zvýšily zisky, ale zároveň by přinesly tolik potřebné uklidnění na dluhových trzích. Nízké ceny totiž nutí těžařské firmy si půjčovat za draho, jelikož je jejich kredibilita zasažena negativním vývojem energetických komodit.

Spustí Fed další pád cen ropy?

Pozitivně se na ropu snaží dívat i známý komentátor a autor „Gartman Letter“, Dennis Gartman. Ten uvedl, že za 30 let zkušeností na trhu nebyl doposud nikdy tak pozitivní, co se týče vývoje na ropě.

„Pokud se podíváme na trh ropných futures, vidíme jasně, že se ceny pohybují nad tou současnou spotovou. Ropa se už jednoduše neskladuje tak, jako tomu bylo kdysi před šesti až sedmi týdny. Dá se tedy čekat, že již bylo dosaženo konečných minim,“ řekl Gartman pro CNBC.

Investor v tomto případě poukazuje na fakt, že OPEC v srpnu zvýšil svou produkci, což zúžilo cenový rozdíl mezi ropou Brent a WTI. Jakmile by se americká produkce i nadále snižovala a arabská naopak zvyšovala, mohlo by dokonce být dosaženo i „ropné“ parity.

Nechval dne před večerem

Hřebínek pozitivním výhledům však srazila včerejší data ze Spojených států. Ukázalo se, že týdenní zásoby americké ropy se zvýšily o 3,1 milionů barelů při očekávání na „pouhých“ 2,2 milionech. Ropa WTI tak okamžitě umazala velkou většinu svých včerejších intradenních zisků.

Negativní sentiment se prozatím drží i dnes. Brent odepisuje 0,46 %, což odpovídá 51,945 dolarů za barel, WTI pak spadla o 0,44 % až na 47,98 dolarů. Analytici tak růst předchozích dní opravdu považují pouze za tzv. „odskok mrtvé kočky“.

„Nerad bortím lidem iluze, ale v tomto případě jsem jasný pesimista. Pokud se WTI dostane nad úroveň 50 dolarů za barel, bude to pouze krátkodobá záležitost. Osobně bych sázel na dlouhodobý pokles, který by mohl vést až k prolomení 40 dolarů za barel,“ je přesvědčen Warren Gilman, šéf CEF Holdings. Poukázal přitom na fakt, že svět se stále pere s problémem přebytečné nabídky.

Obdobně se na situaci dívá i Macolm Graham-Wood ostřílený expert na obchodování s ropou a benzínem. Ten doslova tvrdí, že „jedna vlaštovka rozhodně jaro nedělá“, a proto sází taktéž na další pokles.

Do budoucna je dle obou odborníků hlavním motorem ropného trhu OPEC. Ten by pravděpodobně neměl nikterak snižovat stávající produkci na úrovni 30 milionů barelů za den, a to i přesto, že nízké ceny působí negativně na příjmovou stránku vlád některých členů.

Podporou strategie OPECu budiž fakt, že nízké ceny ropy opravdu drtí americkou konkurenci. Z toho důvodu se dá čekat, že v příštích týdnech budeme opět svědky ropného pádu, na který jsme si od června minulého roku celkem zvykli.

Newsletter