Ropa prudce zdražovala. Omezí země těžbu?

AKTUALIZOVÁNO Ceny ropy dnes odpoledne výrazně posilovaly. Během odpoledne rostly o více než sedm procent, později ale zisky korigovaly. Reagovaly na slova ruského ministra energetiky Alexandra Novaka, podle nějž Saúdská Arábie navrhla, aby těžařské země snížily produkci ropy až o pět procent, a podpořily tak ceny suroviny na světových trzích.

Novak dnes také řekl, že padl návrh na setkání ministrů energetiky Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a ostatních těžařských států. Rusko je podle něj na toto setkání připraveno. Podle zástupců OPEC ale žádné rozhovory naplánovány nebyly. 

Představitelé Saúdské Arábie zatím návrh oficiálně nekomentovali. „Saúdská Arábie a země OPEC z Perského zálivu jsou ochotny spolupracovat na jakémkoliv opatření ke stabilizaci ropného trhu,“ řekl agentuře Reuters nejmenovaný delegát OPEC. Saúdská Arábie je největším exportérem ropy na světě a nejvlivnějším členem kartelu OPEC.

„Nyní je to třeba brát vážně. Klíčové bude, zda se k tomu připojí Rusko,“ uvedl zakladatel energetické skupiny PIRA Gary Ross.  „Kdyby došlo k omezení produkce, bylo by to pro ceny ropy velmi příznivé,“ uvedla analytička Brenda Kellyová ze společnost London Capital Group. Označila však za nepravděpodobné, že se navrhované snížení těžby opravdu uskuteční. „V minulosti tu byly pokusy, ze kterých nic nevzešlo,“ dodala.

Dohodu o snížení těžby by navíc mohl zkomplikovat postoj Íránu. Ten nyní plánuje zvyšování vývozu ropy poté, co přestal být terčem obchodních sankcí ze strany západních zemí. „V důsledku mezinárodních sankcí jsme přišli o export v objemu 1,1 milionu barelů denně. Nyní musíme získat svůj podíl na trhu zpět,“ řekl agentuře Reuters zdroj obeznámený s uvažováním Teheránu.

Analytici: Levná ropa podporuje růst a přináší miliardy

Ruská vláda v reakci na pád cen ropy chystá protikrizový plán, který počítá s výdaji ve výši přibližně 750 miliard rublů. Řekl to ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev. Cílem je podpořit růst ruské ekonomiky, která v loňském roce zaznamenala propad o 3,7 procenta. S poklesem ceny ropy na světových trzích padá i kurz rublu.

Premiér Dmitrij Medveděv nařídil dokončit plán do 1. února. Plán z dílny ministerstva hospodářského rozvoje se ale nezaměřuje v první řadě na banky, nýbrž na regiony a průmysl.

Ceny ropy se od poloviny roku 2014 kvůli výraznému převisu nabídky nad poptávkou propadly o více než 70 procent. Tento měsíc se tak poprvé za 12 let dostaly pod 30 dolarů za barel. Nyní se pohybují blízko 35 dolarů za barel, kam vystoupily právě po zprávě o návrhu Saúdské Arábie.

Levná ropa způsobuje vážné problémy ropným společnostem i zemím, které jsou silně závislé na příjmech z prodeje této strategicky důležité suroviny.

Barel plný ropy levnější než barel prázdný? Odeberte naši ropu, zaplatíme vám za to? Je tohle realitou dnešního ropného trhu?

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 19. leden 2016

 

 

Newsletter