Ropa zamířila na území býka. Zmrazí těžaři těžbu?

Ceny ropy ve čtvrtek oficiálně vstoupily do býčího trhu. Děje se tak po vyhlídkách, že by největší světoví producenti mohli zmrazit těžbu. Nová data také ukázala první pokles zásob americké ropy za poslední měsíc a ceny posílil také americký dolar, napsal server MarketWatch.

Ceny surové ropy rostly od 2. srpna o více než 20 procent, což znamená spuštění býčího trhu. Americká lehká ropa WTI zdražila o 3,1 procenta na 48,22 dolaru za barel. Ve srovnáním s 2. srpnem jde o nárůst o 22 procent, tehdy stál barel 39,51 dolaru. Také ropa Brent zdražila od té doby o více než 22 procent, dnes aktuálně prolomila hranici 51 dolarů za barel.

Analytik firmy DTN Darin Newsom upozornil na to, že rally z tohoto týdne ustanovila nové čtyřtýdenní maximum. Další analytici ale varovali, že růst z posledních dnů je příliš výrazný.

Volatilita trhu s ropu, měřená CBOE indexem volatility, stagnovala, i když se futures kontrakty přehouply z medvědího do býčího trhu za dobu méně než tři týdny. To se nezmění, dokud se ropa nedostane z rozmezí 40 až 50 dolarů za barel, uvedl Carl Larry z firmy Frost & Sullivan.

Trh oživil po zprávě, že se ministři Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v září sejdou na neoficiální schůzce. Ta se uskuteční dva měsíce před plánovaným listopadovým zasedáním OPEC v Alžírsku na okraj Mezinárodního energetického fóra. Saúdská Arábie a Rusko, které je největším světovým producentem surové ropy, již vyjádřily ochotu se jednání zúčastnit. Mohlo by se podařit dosáhnout dohody o zmrazení úrovně produkce.

Írán zopakoval, že plánuje zvýšit těžbu na dřívější úrovně před uvalením mezinárodních sankcí, což vedlo k pochybnostem o dosažení dohody. Letošní jarní pokus o sjednání dohody na zmrazení produkce v katarském Dauhá skončil fiaskem. Na červnovém zasedání se pak ministři OPEC nedokázali shodnout na jednotném přístupu k těžbě suroviny a schůzka skončila bez stanovení konkrétního těžebního limitu.

Newsletter